pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Jak działa pamięć
Tytuł książki:

Jak działa pamięć

Autor książki:

Hilde Ostby, Ylva Ostby

Dane szczegółowe:
Wydawca: Marginesy
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 328 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788365973238
ISBN: 978-83-6597-323-8
Data: 2018-10-16
26.62  39.90  13.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Jak działa pamięć - opis książki:

Ileż razy każdy z nas mówił: Mam to na końcu języka! i nie umiał sobie czegoś przypomnieć? Ile razy jakiś przedmiot - jak Proustowska magdalenka - wysłał nas w czasy dzieciństwa? Ile razy nie mieliśmy pewności, czy coś nam się śniło, czy stało naprawdę? A déja vu? To dopiero zagadka!
Neuropsycholożka i jej siostra dziennikarka wyruszają w szaloną podróż: od odkrycia hipokampu (konika morskiego, którego każdy z nas ma pod czaszką) aż po nowoczesne czytanie w myślach za pomocą rezonansu magnetycznego. Opowiadają o fałszywych wspomnieniach, zapominaniu i klastrach pamięci. Rozmawiają z mężczyzną, który cierpi na amnezję, dziesięcioma nurkami, czterema arcymistrzami szachowymi, śledczym z wydziału kryminalnego, śpiewakiem operowym, mistrzem pamięci, królową quizów, pisarką, laureatem Nagrody Nobla, klimatologiem i blogerką. Poza tym zrzucają własną siostrę Tonje z samolotu, żeby dowiedzieć się, czy istotnie w chwili zagrożenia człowiekowi przelatuje przed oczami całe życie (spokojnie, miała spadochron).

I szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Czy możemy polegać na naszej pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych ludzi? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami - i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień?
Hilde Ostby (ur. 1975) jest historykiem idei, pisarką, dziennikarką i byłym redaktorem wydawniczym. Zadebiutowała w 2013 roku bardzo dobrze przyjętą przez krytyków powieścią Leksykon tęsknoty.

Studiowała historię idei na Uniwersytecie w Oslo, jej praca magisterska dotyczyła Szekspira i różokrzyżowców. Pracowała jako dziennikarka w Dagsavise? i redaktor w Schibsted. Obecnie jest redaktorką w Bibliotece Narodowej i pisze artykuły do Aftenposten.

Ylva Ostby (ur. 1979) jest neuropsychologiem i pisarką, jednym z czołowych norweskich ekspertów w dziedzinie funkcjonowania pamięci. Jej praca doktorska dotyczyła rozwoju neuropoznawczego dzieci i młodzieży. Obecnie przebywa na stypendium postdoktorskim na Uniwersytecie w Oslo.

Książka "Jak działa pamięć" - Hilde Ostby, Ylva Ostby - oprawa twarda - Wydawnictwo Marginesy. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2018 r. Cena 26.62 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]