pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Jack OX. Ursonate Kurta Schwittersa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wyd.: 2003
Oprawa: miękka
Ilość stron: 112 s.
EAN: 9788387937249
ISBN: 978-83-8793-724-9
Data: 2021-07-22
5.37 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Jack Ox jest artystką średniego pokolenia urodzoną w Denver w Kolorado (USA). Studiowała sztuki plastyczne na Uniwersytecie Kolorado, w Instytucie Sztuki w San Francisco, na Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W latach 1980-82 studiowała muzykologię w Manhattan School of Music w Nowym Jorku, a następnie zgłębiała problemy fonetyki w Phonetik Institut w Kolonii. Jest ekspertem w zakresie technik komputerowego modelowania.
Od początku swej kariery artystycznej pracuje nad stworzeniem systemu transkrypcji dzieła muzycznego na formę wizualną. W swych dociekaniach zwraca szczególną uwagę na takie przetworzenie warstwy muzycznej i tekstowej, by jej wizualny odpowiednik oddawał możliwie obiektywnie wszelkie niuanse dźwięku. W wyniku zastosowania opracowanych przez nią zasad, muzyka przybiera formę wizualną z niewielkim tylko udziałem arbitralnych decyzji twórcy. Artystka wypracowała także systematyczne wykorzystywanie metafory, rozszerzając rozumienie tego pojęcia również w znaczeniu poetyckim. W taki sposób Jack Ox utrwaliła w formie malarskiej szereg dzieł muzycznych, poczynając od chorałów gregoriańskich, aż po dadaistyczną Ursonate Kurta Schwittersa.
Na naszej wystawie prezentujemy fragmenty przekładów J. Ox 8 Symfonii c-moll Antona Brucknera i wspomnianej Ursonate - należących bez wątpienia do najwybitniejszych dzieł artystki. Skomponowana w latach 1922-1932, Ursonate K. Schwittersa przez długi czas uznawana była za zaginioną i znana jedynie z wersji tekstowej i niewielkich fragmentów muzycznych. W wyniku wieloletnich poszukiwań, Jack Ox odnalazła oryginalne nagranie Schwittersa i doprowadziła w 1993 roku do jego publikacji przez firmę Wergo. Odtwarzane z płyty CD będzie towarzyszyło zwiedzaniu całej wystawy. Nasz pokaz prócz malarskiej wersji Ursonate obejmuje także rysunki (m.in. rysunek Merzbau), których odpowiednio przygotowane fragmenty posłużyły jako podstawowe składniki obrazu.
Wystawę zamyka ostatnia praca multimedialna Color Organ, będąca dziełem integralnie łączącym wirtualną rzeczywistość ze specjalnie skomponowaną muzyką.
Nasza prezentacja j jest pierwszym pokazem prac Jack Ox w Polsce. Dotychczas artystka wystawiała m.in. w USA, Niemczech, Włoszech, Holandii i Austrii.
Wystawa zorganizowana pod patronatem Jego Ekscelencji Dr. Reinharda Schweppe, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Pana Mieczysława Teodorczyka, Marszałka Województwa Łódzkiego.
W imieniu Muzeum Sztuki w Łodzi pragniemy serdecznie podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Institut fur Auslandsbeziehungen e. V. za znaczącą pomoc w organizacji wystawy.
Kurator wystawy: Mirosław Borusiewicz

Książka "Jack OX. Ursonate Kurta Schwittersa" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi. Książka posiada 112 stron i została wydana w 2003 r. Cena 5.37 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]