pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat...
książka:

Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat żarski (do 1815 roku)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 331 s.
Wymiar: 210x290 mm
EAN: 9788380198708
ISBN: 978-83-8019-870-8
Data: 2019-10-17
67.03  84.00  16.97 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat żarski (do 1815 roku) - opis książki:

Prezentowany dwunasty zeszyt X tomu serii Corpus inscriptionum Poloniae stanowi wynik prac prowadzonych przez Pracownię Epigraficzną Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach realizacji ostatniego etapu projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Inskrypcje na terenach Polski Zachodniej do 1815 r. (województwo lubuskie), kierowanego przez prof. dr. hab. Joachima Zdrenkę.

Praca zawiera inskrypcje z terenu powiatu żarskiego w granicach ostatniej reformy administracyjnej (1999), powstałe do 1815 roku. Obejmuje 367 obiektów epigraficznych z ponad 700 inskrypcjami. Najliczniej reprezentowane są te wykonane na płytach nagrobnych i epitafiach, a w dalszej kolejności na dzwonach oraz elementach wyposażenia kościołów (naczynia liturgiczne i chrzcielnice). Uwzględniono także inskrypcje zaginione, których treść zachowała się w rękopisach, na zdjęciach lub w literaturze przedmiotu. Zgodnie z przyjętymi zasadami edycyjnymi pominięto zabytki numizmatyczne i sfragistyczne oraz teksty w języku hebrajskim, które stanowią przedmiot badań osobnych dziedzin naukowych.

Niestety założenia, które przyjęliśmy na początku badań, znalazły swoje pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Skala zniszczeń artefaktów epigraficznych w województwie lubuskim jest olbrzymia, a w niektórych powiatach liczba obiektów zaginionych wielokrotnie przewyższa te, które przetrwały. Potwierdziło się to także na terenie powiatu żarskiego, gdzie zachowane artefakty stanowią niewiele ponad 30% ich ogólnej liczby. Będący punktem wyjścia prac inwentaryzacyjnych katalog z serii Die Kunstdenkmäler, który opublikowano w 1939 roku, dobitnie ilustruje ogrom strat poniesionych w kolejnych latach.

Książka „Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat żarski (do 1815 roku)” - oprawa twarda - Wydawnictwo Adam Marszałek.

Książka posiada 331 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Inskrypcje województwa lubuskiego pod redakcją Joachima Zdrenki. Powiat..."
Produkty podobne:
Okręgowa Delegatura Rządu Ciechanów. - okładka książki
Okręgowa Delegatura Rządu Ciechanów. Seria: Polskie... Waldemar Brenda, Waldemar Grabowski (red.)