pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011
Tytuł książki:

Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011

Dane szczegółowe:
Wydawca: A5
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788365614261
ISBN: 978-83-6561-426-1
Data: 2019-11-05
44.33  65.00  20.67 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Wydanie korespondencji Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka uważam za fascynującą konieczność. Konieczność odnosi się do oczywistej rangi obojga poetów, fascynacja - do uobecnionej w nich różnorodnej, lecz jednakowo silnej charyzmy obojga autorów. Na charyzmę Szymborskiej składa się inteligencja, lekkość, humor, przekora, krakowski wdzięk, oszczędność słów; o magii Barańczak decyduje inteligencja, paradoks, ironia, cnoty drobnomieszczańskie, sznyt akademicki, skłonność do układania myśli w formę wykładu.

Prof. Piotr Śliwiński
Odczytane z rękopisów listy, po raz pierwszy publikowane wyklejanki i drobiazgowe przypisy Ryszarda Krynickiego składają się na fascynujący, bogaty i wielowymiarowy portret literackiej przyjaźni Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka. Książka jest efektem pracy w archiwum Wisławy Szymborskiej zdeponowanym w Bibliotece Jagiellońskiej, gdzie znajduje się około 80 listów Stanisława Barańczaka do Wisławy Szymborskiej. Korespondencja zawiera też karty pocztowe oraz różnego typu załączniki, głównie dołączane do listów teksty literackie. Ta część korespondencji została umieszczona przez Wisławę Szymborską w teczce opisanej "Barańczak. Jego cudeńka", zawierającej również listy do Michała Rusinka i kopie przekładów Stanisława Barańczaka wierszy żartobliwych i dziwacznych oraz zabaw słownych z dedykacjami dla Noblistki. Listy Wisławy Szymborskiej są przechowywane w archiwum domowym Stanisława Barańczaka w Newtonville pod Bostonem; wśród listów znajdują się nieznane dotąd wyklejanki.

Inne pozytywne uczucia - to portret literackiej przyjaźni, najpierw wynikającej z wzajemnego zainteresowania swoją twórczością, z czasem coraz częściej do głosu dochodzi sfera prywatna, którą oboje zwykli starannie chronić. Około połowy lat 70. Barańczak powściągliwie nawiązuje do swej niełatwej sytuacji po utracie pracy, a po wyjeździe do Stanów - do doświadczeń emigranckich, wreszcie w latach 90. - do pogarszającego się zdrowia. Korespondencja jest również świadectwem amerykańskiej percepcji poezji Wisławy Szymborskiej i Jej wstępowania w krąg najwyżej cenionych za oceanem poetów. Równie istotny jest wpisany w te listy zapis samoświadomości Barańczaka jako tłumacza i interpretatora poezji.

Formatem i szatą graficzną tom nawiązuje do wydanej przez Wydawnictwo a5 w 2018 roku korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pt. Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996. Bogato ilustrowany faksymilami i reprodukcjami wyklejanek, uzupełniony obszernymi przypisami Ryszarda Krynickiego.

Książka "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" - Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak - oprawa twarda - Wydawnictwo A5. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2019 r. Cena 44.33 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wszystkie wiersze - okładka książki

Wszystkie wiersze

Halina Poświatowska
Gawędy o ludziach i książkach - okładka książki

Gawędy o ludziach i książkach

Stanisław Salmonowicz
Poezje zebrane - okładka książki

Poezje zebrane

Jerzy Liebert
Czuły narrator - okładka książki

Czuły narrator

Olga Tokarczuk
Produkty podobne:
Miłość jak sms - okładka książki

Miłość jak sms

Aga Papis, Krzysztof Kościesza
Gdy witają się dusze. Poezja i - okładka książki

Gdy witają się dusze. Poezja i proza

Ryhor Baradulin, Wasil Bykau
Akacje kwitną - okładka książki

Akacje kwitną

Debora Vogel
Listy do Penelopy - okładka książki

Listy do Penelopy

James Casper
Romans w papilotach - okładka książki

Romans w papilotach

Marta Biłas-Najmrodzka, Ewa Narbutt