pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Im więcej seksu, tym bezpieczniejszy, czyli o niekonwencjonalnych mądrościach ekonomii

Autor książki:

Steven E. Landsburg

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fijorr Publishing
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 254 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788389812483
ISBN: 978-83-8981-248-3
Data: 2008-12-02
Cena wydawcy: 29.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dla ekonomisty zupełnie jasnym jest, dlaczego ludzie z ubogą przeszłością seksualną decydują się na rzadsze stosunki seksualne: ich usługi mają zaniżone ceny. Jeśli seksualni konserwatyści mogliby skutecznie reklamować swoją historię, to świadomi zagrożenia wirusem HIV konkurenci rywalizowaliby w okazywaniu im uwagi. Ale tak się nie dzieje, ponieważ konserwatystów jest zbyt trudno zidentyfikować. Niewystarczająco nagradzani za obniżanie standardów, niewystarczająco obniżają standardy.
Jeśli bierzesz sobie nowego partnera seksualnego musisz liczyć się z tym, że poniesiesz jakieś koszta i będziesz miał jakieś korzyści. Tak jakbyś prowadził własny biznes. Spowodujesz też nałożenie kosztów oraz korzyści na innych, ale to już jest biznes należący innych ludzi. Jeśli twoja przeszłość pełna jest lekkomyślnej swobody seksualnej to to jest twój koszt. Każdy stara się złapać partnera w wielkim społecznym potoku, a ty go zanieczyściłeś, ledwo się zanurzyłeś.
Ale jeśli zawsze byłeś ostrożny i przeprowadzałeś selekcję, prawdopodobnie podniesiesz średnią jakość zasobów potencjalnych partnerów. Wystarczy, że wskoczysz do tego potoku, a on od razu stanie się czystszy. Dzięki tobie każdy, kto wybierze się dzisiaj na łowy, będzie miał większe szanse na złapanie bezpiecznego partnera.
Tak jak każdy z pozostałych potoków społecznych, potok partnerów seksualnych ma zbyt wielu trucicieli i zbyt mało ochotników, którzy chcieliby go wyczyścić. Powodem, dla którego właściciele fabryk nie starają się chronić środowiska jest, to że są oni niewystarczająco nagradzani za ochronę środowiska (lub niewystarczająco karani za jego zanieczyszczanie). Oni mają z tego jakieś korzyści (nawet właściciele fabryk lubią czystą wodę i czyste powietrze), ale większość z tych korzyści trafia do osób zupełnie im nieznanych. Podobnie powodem, dla którego Martin, być może, nie zrobił wszystkiego by zwalczyć plagę AIDS (poprzez przespanie się z Joan) jest to, że oczywiście miałby z tego jakieś korzyści (na przykład zadowolenie seksualne), ale wiele z tych korzyści przeszłoby na przyszłych partnerów Joan oraz ich przyszłych partnerów.
Drugą stroną tej analogii jest to, że czystość Martina jest rodzajem zanieczyszczenia – czystość zanieczyszcza środowisko seksualne poprzez zmniejszenie ułamka relatywnie bezpiecznych partnerów dostępnych w zasobach osób umawiających się na randki. Właściciele fabryk zanieczyszczają zbyt wiele, ponieważ muszą oddychać tylko małą częścią wytwarzanego przez siebie zanieczyszczenia; Martin zbyt często zostaje sam w domu, ponieważ ponosi tylko małą część konsekwencji.
Analogia zanieczyszczenia jest tak silna, że narzuca morał w zasadzie każdej historii jaką można opowiedzieć. Konkludując stwierdzeniem, że Martin uprawiając seks z Joan powstrzymuje epidemię, należy przyjąć kilka założeń na temat tego, co robiliby Joan i Maxwell oraz wszyscy ich potencjalni partnerzy jeśli Martin zostałby w domu. Ale aby zakończyć stwierdzeniem, że Martin uprawiając seks z Joan sprawia, że świat staje się lepszy (gdzie "lepszy" odnosi się zarówno do kosztów choroby, jak i do korzyści płynących z uprawiania seksu) nie potrzeba żadnych z powyższych założeń. Jest to dość ogólna zasada, kiedy towar (w tym przypadku usługi seksualne Martina) ma zaniżoną cenę, to podaż jest za mała.

Książka "Im więcej seksu, tym bezpieczniejszy, czyli o niekonwencjonalnych mądrościach ekonomii" - Steven E. Landsburg - oprawa miękka - Wydawnictwo Fijorr Publishing. Książka posiada 254 stron i została wydana w 2008 r.