pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

I ziarno duszy nagie pozostało. Antologia wierszy polskiego Romantyzmu. Tom 1. Seria: Poezja polska w antologiach

Autor książki:

Bogusław Dopart

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Zielona Sowa
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 974 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788374352697
ISBN: 83-7435-269-8
Data: 2006-12-08
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Poezja polska w antologiach to seria prezentująca dzieje polskiej twórczości poetyckiej od Średniowiecza, przez Odrodzenie, Barok, Oświecenie, Romantyzm, Pozytywizm, Młodą Polskę, XX wiek, aż po czasy współczesne. Przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich, studentów kierunków humanistycznych, osób zawodowo zajmujących się literaturą piękną oraz dla wszystkich jej miłośników. Kolejne tomy przygotowują najwybitniejsi znawcy poszczególnych okresów literackich.
Niniejszy tom, prezentujący wiersze polskiego Romantyzmu, został opracowany przez prof. Bogusława Doparta i dr hab. Agnieszkę Ziołowicz.
I ziarno duszy nagie pozostało.
Antologia wierszy polskiego Romantyzmu
Otwierając dziś nowo powstały tom wierszy, miłośnik mowy wiązanej szykuje się do lektury utworów lirycznych. Obecny układ form literackich sprawia, że czytelnik nawykowo utożsamia poezję z liryką oraz kojarzy prozę z literaturą narracyjną (fikcjonalną lub faktograficzną), a z dramatem obcuje zwykle za pośrednictwem sztuk przedstawiających lub radia. Tymczasem w dobie romantyzmu pisywało się dramaty w ogóle nie przeznaczone na scenę (tzw. Lesedrama), powieść dopiero dostępowała burzliwej nobilitacji, zaś zbiory opatrzone zwyczajowym tytułem: "Poezyje” obejmowały nieraz pełen wachlarz rodzajów literackich. (...) Panuje przekonanie, że romantyzm przyznał liryce szczególną rangę pośród form literackich i nadał jej nowy kształt. Owszem, z perspektywy czasu widać wyraźnie awans liryki i jej estetyczną przemianę. Zjawisko to było jednak w znacznym stopniu nieczytelne dla ludzi tamtej epoki. Wybitnym twórcom jawiło się przeobrażenie liryki w świetle dokonań własnych i dokonań cudzych – tyle że nie wszystkie one zostały udostępnione społeczności czytelników, krytyków, pisarzy. (...) Twórczość nie sobie, a Muzom uprawiana trafiała do czytelników różnymi drogami: poezja była wówczas językiem epoki. Miały własny repertuar związki przyjacielskie oraz powstańcze, żołnierskie, emigracyjne, zesłańcze, więzienne wspólnoty losu. Przekazywano poezję z ust do ust, o co nie było trudno, gdy miłośnicy chętnie zapisywali ją w pamięci i częstokroć nosili w głowie całe antologie wierszy.
ze Wstępu prof. Bogusława Doparta

Książka "I ziarno duszy nagie pozostało. Antologia wierszy polskiego Romantyzmu. Tom 1. Seria: Poezja polska w antologiach" - Bogusław Dopart (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Zielona Sowa. Książka posiada 974 stron i została wydana w 2006 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]