pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Historia wychowania w starożytności

Autor książki:

Henri-Irenee Marrou

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aletheia
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 740 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788367020336
ISBN: 978-83-6702-033-6
Data: 2023-02-06
68.66 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Henri-Irénée Marrou (1904-1977), francuski starożytnik, od 1945 roku profesor Sorbony, jest znany głównie z tego imponującego dzieła wydanego w 1948 roku. Stanowi ono opis starożytnego wychowania w ciągu piętnastu wieków: od X wieku p.n.e. po V wiek n.e. Przez wychowanie rozumie się tu przede wszystkim edukację, choć zdaniem autora pojawiła się ona dopiero w momencie, gdy kultura wojownika  przeszła w kulturę skryby, kulturę pisma, a wychowanie oparte na ideale tężyzny fizycznej przybrało formę kształtowania umiejętności intelektualnych.

Ten półtoratysiącletni okres zaczął się i zakończył wiekami ciemnymi, okresami bez księgi: najpierw w Grecji przedhomeryckiej, a potem w chrześcijańskiej Europie po upadku starożytnego Rzymu. Dopiero w czasach karolińskich następuje odrodzenie edukacji, wtedy już chrześcijańskiej. Eksponując przede wszystkim okres edukacji hellenistycznej, Marrou szczegółowo opisuje sposób kształcenia szkolnego, metody pracy nauczycieli poszczególnych dyscyplin: nauki pisania, matematyki, muzyki, retoryki, a także, nauczanej w coraz mniejszym stopniu, kultury fizycznej. Mimo szczegółowości nadzwyczaj żywa i jasna narracja pozwala wczuć się w epokę, rozpoznać jej puls, który autor odnajduje z nieomylną intuicją. Polityczne przesłanie książki, jako że powstawała ona po części w czasie II wojny światowej, głosi, że mimo barbarzyńskich faz historii współczesny człowiek pozostaje dziedzicem starożytnego klasycyzmu.

Książka "Historia wychowania w starożytności" - Henri-Irénée Marrou - oprawa miękka - Wydawnictwo Aletheia. Książka posiada 740 stron i została wydana w 2023 r. Cena 68.66 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.