pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Historia światła. Idea fotografii

Autor książki:

Junko Theresa Mikuriya

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788324231867
ISBN: 978-83-2423-186-7
Data: 2018-10-18
31.15 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Niniejsza historia nie jest w zamierzeniu alternatywą wobec innych narracji przedstawiających dzieje fotografii; stanowi natomiast przyczynek do ponownego przemyślenia charakterystycznej niestabilności fotografii na gruncie ontologicznym.

Zdumiewający wkład w historię fotografii, w kwestię zwiazków między filozofią a światłem oraz w annały historii techniki. Mikuriya ukazuje platońskie korzenie sztuki fotograficznej, przytaczając na dowód swoich tez przekonujące argumenty. Układ jaskini Platona zostaje przez autorkę przyrównany do projektu camera obscura; platońska koncepcja chôra - do samej fotografii; mistyczny związek z Bogiem, który może zaowocować ślepotą - do prześwietlenia zdjęcia, zaś przedstawiony przez Ficino paradoks dążenia ku światłu oraz pragnienia, by boski blask spłynął na świat - do światłoczułości. Narzędzia te składają się na misterny instrument badawczy, za pomocą którego możliwa jest reinterpretacja historii światła. Dzieło autorki stanowi twórcze rozwinięcie sławnej tezy Derridy - Każda fotografia przedstawia słońce.

Mark Cousins, The Architectural Association School of Architecture, Wielka Brytania
Mikuriya zabiera nas w fascynującą podróż po czasach prehistorycznych fotografii. Jej śmiała, odważna wizja historii alternatywnej bierze początek w mrokach jaskini Platona i prowadzi ku ezoterycznym koncepcjom światła i świetlistości głoszonym w epoce wczesnego odrodzenia. Niniejsza książka stanowi ważny głos w debacie na temat filozofii fotografii. Zamiast skupiać się na aspektach technicznych lub filozoficznych autorka kładzie nacisk na nierozerwalny związek obydwu tych światów.

Scott Mcquire, profesor Szkoły Kultury i Komunikacji, Uniwersytet Melbourne, Australia
Patronem medialnym książki jest Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Książka "Historia światła. Idea fotografii" - Junko Theresa Mikuriya - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2018 r. Cena 31.15 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.