pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Historia polskiej myśli psychologicznej
Tytuł książki:

Historia polskiej myśli psychologicznej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 440 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788301204648
ISBN: 978-83-0120-464-8
Data: 2019-04-23
52.72  59.00  6.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Historia polskiej myśli psychologicznej - Bartłomiej Dobroczyński, Teresa Rzepa - opis książki:

Studiowanie dokonań wybitnych psychologów przybliża do odpowiedzi na fundamentalne pytania: kim tak naprawdę jesteśmy i jaki sens ma nasza egzystencja. Wszak psychologia jest jedną z kilku najważniejszych dziedzin, które od dawna poszukują odpowiedzi na te i im podobne kwestie, chlubiąc się pluralizmem koncepcji i strategii badawczych, a zarazem borykając się z nimi.

Historia polskiej myśli psychologicznej w syntetyczny sposób pokazuje narodziny oraz dzieje polskiej psychologii naukowej, stosowanej oraz psychoanalizy. Autorzy opisują historię polskiej psychologii począwszy od rozważań o charakterze psychologicznym zawartych w dawnych tekstach naukowych, przez pierwsze projekty uprawiania psychologii jako samodzielnej dyscypliny naukowej, po powołanie katedr i pracowni psychologicznych oraz funkcjonowanie psychologii pozauniwersyteckiej, stosowanej. Monografia prezentuje dzieje polskiej psychologii do wybuchu drugiej wojny światowej.

W nowej wersji książki dokonaliśmy kilku istotnych modyfikacji, które dotyczą psychologii stosowanej, eugeniki i psychoanalizy. Niektóre z rozdziałów i podrozdziałów napisaliśmy od nowa. Znacząco rozbudowaliśmy wiele wątków, w tym charakterystyki m.in. Abramowskiego, Dąbrowskiego, Heinricha, Ochorowicza, Szumana. Staraliśmy się uwypuklić kontakty polskich psychologów z innymi ośrodkami oraz wskazać na relacje z ich zagranicznymi nauczycielami i kolegami. Tam, gdzie się to dało pokazać - jak choćby w odniesieniu do Abramowskiego, Dąbrowskiego, Heinricha, Joteyko, Twardowskiego, psychologii stosowanej czy psychoanalizy - uwzględniliśmy recepcję polskich osiągnięć za granicą. Staraliśmy się też zaakcentować, że w budowaniu polskiej psychologii aktywnie uczestniczyli badacze o różnym pochodzeniu etnicznym. W ten sposób dążyliśmy do opracowania, na ile to możliwe, policentrycznej historii psychologii. Jednocześnie wystrzegaliśmy się "romantyzacji", rzetelnie prezentując wartościowe przykłady intelektualnej i kulturalnej przeszłości polskiej myśli psychologicznej.

Z tekstu

Książka „Historia polskiej myśli psychologicznej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 440 stron i została wydana w 2019 r. Cena 52.72 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Historia polskiej myśli psychologicznej"
Bartłomiej Dobroczyński, Teresa Rzepa - autor m.in.:
Na drogach i bezdrożach historii - okładka książki
Na drogach i bezdrożach historii psychologii.... Cezary W. Domański, Teresa Rzepa (red.);
Niezabliźniona rana Narcyza - okładka książki
Niezabliźniona rana Narcyza Mira Marcinów, Bartłomiej Dobroczyński;
Na drogach i bezdrożach historii - okładka książki
Na drogach i bezdrożach historii psychologii.... Cezary W. Domański, Teresa Rzepa (red.);
Produkty podobne:
Psychologia ekonomiczna - okładka książki
Psychologia ekonomiczna Tomasz Zaleśkiewicz
Bunt mas - okładka książki
Bunt mas José Ortega y Gasset
Namiętności - okładka książki
Namiętności Wiesław Łukaszewski, Alina Kolańczyk, Tomasz Maruszewski