pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Heros i Łotr

Autor książki:

Łukasz Malinowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Erica
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 412 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365310781
ISBN: 978-83-6531-078-1
Data: 2019-01-24
Cena wydawcy: 46.51 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka stanowi próbę odtworzenia obrazu bohatera, jaki wyłania się ze średniowiecznych islandzkich sag rodowych i heroicznych. Autor przedstawia zderzenie oraz wzajemne wypływy dawnego pogańskiego i średniowiecznego chrześcijaństwa. Te dwa kompleksy wierzeniowe, ze swoimi różnymi wzorcami moralnymi, przenikały się w ciągu wieków kształtowania się historii krajów skandynawskich, przyczyniając się jednocześnie do ugruntowywania ich narodowej tożsamości.
Autor ukazuje jak średniowieczni Islandczycy, będący poddanymi królów norweskich, pojmowali swoją pogańską przeszłość, a szczególnie epokę wikingów, kiedy Islandia była niezależna, kwitnąca ekonomicznie i kulturowo. Głównym celem książki jest ukazanie, że średniowieczni Islandczycy spoglądali na bohaterów swojej przeszłości z etycznego punktu widzenia, oraz że wizerunek pogańskiego wojownika był wykorzystywany przez chrześcijańskich autorów do przekazywania odbiorcom treści o charakterze moralnym.
Książka stanowi w nauce polskiej pierwszą obszerną rozprawę poświęconą tematyce pogańskich motywów w chrześcijańskiej literaturze średniowiecznej tworzonej na Islandii. Autor umiejętnie wykorzystuje przestudiowane przez siebie źródła literackie oraz wyciąga trafne i wiarygodne wnioski. Publikacja będzie stanowiła duży wkład w rozwój badań nad historią i kulturą wczesnej Skandynawii oraz z pewnością zainteresuje znawców i miłośników historii, kultury i literatury skandynawskiej.

Książka "Heros i Łotr" - Łukasz Malinowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Erica. Książka posiada 412 stron i została wydana w 2017 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]