pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Henri Michaux. Dzieło wyobraźni. Okres zielony 1922-1927

Autor książki:

Wacław Rapak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788323338178
ISBN: 978-83-2333-817-8
Data: 2014-12-09
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Interpretacyjne przedsięwzięcie, jakim jest Henri Michaux - dzieło wyobraźni. Okres zielony": 1922-1927 autorstwa Wacława Rapaka, za pierwszy cel stawia sobie przedstawienie rozwijającej się przez ponad sześćdziesiąt lat XX wieku poetyckiej, literackiej i malarskiej twórczości Henriego Michaux w kontekstach, do których klucze autor studium dobrał spośród współczesnych teorii, koncepcji i literacko--artystycznych kategorii. Wśród najistotniejszych należy wymienić bricolage Claudea Levi-Straussa, myśl słabą" Constantina Noiki i Gianniego Viattima, rythme-sens-sujet Henriego Meschonnika, literacką uważność" Zofii Król i - to w tym studium inspiracja wiodąca - poetykę doświadczenia" Ryszarda Nycza.

Zgodnie z podtytułem książki, drugim celem studium jest szczegółowe przedstawienie debiutanckiego okresu twórczości Henriego Michaux, zwanego przez krytykę francuską okresem zielonym", czasu najmniej znanego, kiedy to - co ma kapitalne znaczenie - nie bez trudności i wahań młody poeta wypracowuje główne tropy, chwyty, zasady swojej w wysokim stopniu osobnej twórczości. To właśnie wtedy pojawiają się dominujące w późniejszych okresach twórczości Michaux pola artystycznych poszukiwań (poeta powie później moje posiadłości"), które odcisną piętno na formującej się już wtedy pójetyce" (poietique).

Książka "Henri Michaux. Dzieło wyobraźni. Okres zielony 1922-1927" - Wacław Rapak - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

„Quelques renseignements sur cinquante-neuf années d’existence”
[„Kilka informacji na temat pięćdziesięciu dziewięciu lat egzystencji”]

I. Kontekst(y)

W stronę pojetyki
Do-świadczenie
Anarchia - Agon - Archipelag
„Poezja bez granic”

II. Formowanie się pojetyki. „Okres zielony”: 1922-1927
Ekstrawersja - Introwersja - „Infiniwersja”
„Cas de folie circulaire”
„Chronique de l’aiguilleur”
Les Rêves et la Jambe i Fables des origines
„Notre frère Charlie”, „Réfl exions qui ne sont pas étrangères à Freud” i „Surréalisme”
„Qui je fus”
„Fils de morne”

III. Zamiast zakończenia

Robert Bréchon, „Quelques renseignements sur quatre-vingt-cinq années d’existence” [„Kilka informacji na temat osiemdziesięciu pięciu lat egzystencji”]

Bibliografia
Indeks osób