pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Grodno. Miasto nad Niemnem

Dane szczegółowe:
Producent: Bezdroża
Oprawa: miękka
Ilość stron: 94 s.
Data:2001-02-01
Cena wydawcy: 24.15 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Znajdujące się tuż przy granicy z Polską Grodno w dalszym ciągu pozostaje dla turystów prawdziwą terra incognita. Mamy nadzieję, że przewodnik, który trzymacie w ręce, ten stan wkrótce zmieni. Grodno, zaliczane niegdyś do wielkiej trójki kresowych miast Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zasługuje na odwiedziny nie mniej niż Wilno czy Lwów. Ponad osiemset lat historii pozostawiło tu po sobie wiele wspaniałych zabytków architektury: zamków, kościołów, cerkwi, stłoczonych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Miasto nad Niemnem było uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych związanych zarówno z Polską (Stefan Batory uczynił z niego faktyczną stolicę Rzeczpospolitej, swoje największe powieści pisała tu Eliza Orzeszkowa), jak i Litwą, Rosją czy Białorusią. To miejsce spotkań kultur Zachodu i Wschodu, z całą ich różnorodnością i kolorytem, jest dziś rozwijającym się – na miarę białoruskich warunków – 300-tysięcznym miastem, w którym perły architektury sąsiadują z socrealistyczną zabudową, a nazwy ulic (np. Adama Mickiewicza i Feliksa Dzierżyńskiego) przypominają o bujnej historii niegdysiejszych Kresów. Zapraszamy do odkrywania zapomnianych skarbów Grodna.
O przewodniku
Grodno to jeden z grodów wchodzących w skład wielkiej trójki kresowych miast dawnej Rzeczypospolitej. Przez wieki, obok Wilna i Lwowa, stanowiło centrum administracyjne, religijne i kulturalne Polski. Chociaż obecnie znajduje się na wyciągnięcie ręki, niedaleko od naszej granicy, pozostaje prawie nieznane Polakom.
Dzięki niniejszej publikacji, autorzy pragną przypomnieć i przybliżyć tę swego rodzaju kresową terra incognita nierozerwalnie związanego z takimi postaciami naszej historii, jak Stefan Batory (który w zasadzie uczynił z Grodna stolicę Rzeczypospolitej) czy Stanisław August Poniatowski (podpisano tu III rozbiór Polski). Grodno to także miejsce silnych konotacji literackich (Eliza Orzeszkowa), miasto, gdzie ulica Adama Mickiewicza sąsiaduje z ulicą Feliksa Dzierżyńskiego i 17 Września, pomnik Elizy Orzeszkowej z pomnikiem Lenina, XII-wieczne cerkwie oraz perły polskiego baroku z socrealistyczną zabudową, a postsowieckie knajpki kuszą najtańszą w Europie wódką i przekąskami.
Przewodnik ma za zadanie ułatwić dotarcie na Białoruś oraz do wszystkich zabytkowych obiektów w Grodnie. Oprócz szkicu historycznego z dziejów miasta, opisu jego zabytków, ciekawych miejsc, informacji praktycznych, autorzy dorzucają garść wiadomości na temat współczesnej historii kraju – tego ostatniego już w Europie rezerwatu komunizmu. W przewodniku znalazły się także informacje o innych wartych odwiedzenia miastach Białorusi, do których można udać się z Grodna na 1- lub 2-dniową eskapadę.
Za pomoc w zdobyciu materiałów i poznaniu Grodna autorzy dziękują ks. Jarosławowi Hrynaszkiewiczowi, Wiktorii Zaniewskiej oraz Eugeniuszowi Skrobockiemu.
O autorach
Adam Liss – rocznik 1971, absolwent historii (krakowska Akademia Pedagogiczna), studiował też filologię klasyczną (UJ). Dziennikarz, redaktor naczelny krakowskiego wydania gazety "Dzień Dobry”. Publikował w "Dzienniku Polskim” i "Zielonej Gazecie”. Swoje zainteresowania podróżnicze kieruje na wschodnią Europę i kraje basenu Morza Czarnego. Ukraina, Białoruś, Rumunia, wschodnia Turcja to najchętniej odwiedzane przez niego regiony.
Krzysztof Maćkowski – rocznik 1971, absolwent Wydziału Filologii Polskiej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, z zawodu dziennikarz ("Dziennik Polski”, "Dzień Dobry”), z powołania podróżnik (autor m.in. drukowanych na łamach prasy relacji z podróży do Egiptu, Meksyku, Gwatemali, Tybetu, Indii, Nepalu, Peru, na Ukrainę), autor jednego z wywiadów z Ryszardem Kapuścińskim, których fragmenty złożyły się na książkę Autoportret reportera (Znak), współredaktor przewodnika Szwecja (Pascal).

Książka "Grodno. Miasto nad Niemnem" - Adam Liss, Krzysztof Maćkowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Bezdroża.

Spis treści:

O autorach
O przewodniku

Rozdział I. Przygotowania do podróży i przejazd Przygotowania do podróży

Formalności wizowo-paszportowe i meldunek
Przepisy celne
Zabezpieczenia medyczne, szczepienia, służba zdrowia
Materiały fotograficzne, sprzęt turystyczny
Niepełnosprawni
Kiedy jechać?
Przejazd
Powrót

Rozdział II. Informacje historyczno-krajoznawcze
Charakterystyka geograficzna
Historia
Od Rusi po Litwę
Grodno Jagiellonów
Złote lata Batorego
„Holandia kwitnąca” i finis Poloniae
Rosyjska gubernia
W odrodzonej Rzeczypospolitej
Niemiecka okupacja i sowieckie „wyzwolenie”
Rozwój urbanistyczno-architektoniczny miasta
Grodno we współczesnej Białorusi
Dominacja Rosji
Społeczeństwo i religia
Polacy
Białorusini
Pozostałe narodowości i grupy etniczne
Miasto oczyma jego mieszkańców i przyjezdnych

Rozdział III. Informacje praktyczne
Dworce
Komunikacja w mieście i okolicy
Autobusy, trolejbusy
Taksówki, marszrutki
Alternatywne środki transportu
Informacja turystyczna i pomoc konsularna
Wymiana waluty, bankomaty
Noclegi
Kwatery prywatne i pensjonaty
Hotele
Wyżywienie
Wyżywienie we własnym zakresie
Restauracje
Puby
Bary przekąskowe i fast foody
Kuchnia, czyli co zjeść i wypić
Alkohole
Kultura i sztuka
Muzea, galerie, teatry i kina
Biblioteki i księgarnie
Katolickie msze św.
Aktywny wypoczynek
Parki
Banie, sauny, baseny
Opieka medyczna
Poczta, telekomunikacja, internet
Zakupy i pamiątki

Rozdział IV. Spacery po mieście
Trasa 1. Jedno miasto, wiele religii
Trasa 2. Królewsko-„holenderskie” Grodno
Trasa 3. Nad Niemnem – śladami Elizy Orzeszkowej
Trasa 4. Socrealizm wiecznie żywy

Rozdział V. Z Grodna w głąb Białorusi, czyli silne implikacje
Murowanka
Lida
Nowogródek
Zaosie
Mir
Nieśwież
Słonim
Żyrowice
Synkowicze

Ważniejsza wykorzystana literatura
Minisłownik polsko-białoruski
Spis ramek w tekście
Indeks nazw geograficznych występujących w rozdziale IV i V