pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Gra w rasy Jak kapitalizm wynalazł Innych, żeby podporządkować wszystkich

Autor książki:

Przemysław Wielgosz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Karakter
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 276 s.
EAN: 9788366147928
ISBN: 978-83-6614-792-8
Data: 2021-11-23
31.64 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

"Przywykliśmy do interpretacji rasizmu jako zestawu stereotypów i uprzedzeń. Przemysław Wielgosz proponuje znacznie głębszą analizę tego zjawiska, poszukując jego korzeni w długiej historii narodzin i ekspansji kapitalizmu. W fascynującej książce łączy dwie, rzadko rozpatrywane razem perspektywy: lokalną, odnosząca się do pańszczyzny i późniejszego urasowienia klasy ludowej w naszej części Europy, oraz globalną, związaną z rozwojem niewolnictwa i wynalazkiem rasy w basenie północnego Atlantyku. Poruszając się swobodnie między historią i współczesnością, odwołując się do badań z zakresu filozofii, socjologii i nauk ekonomicznych oraz - co przydaje książce nerwu - do znanych obrazów filmowych, autor pokazuje, jak kapitalizm dzieli i rządzi, wytwarzając hierarchie i tożsamościowe przeciwieństwa, oraz jak antagonizuje grupy, które potencjalnie mogłyby mu się wspólnie przeciwstawić. W skali światowej rolę tę odgrywa, zdaniem autora, europocentryzm - w jego rozmaitych odsłonach i przebraniach: kradzieży historii, oświeceniowej filozofii, orientalizmu, kolonializmu i kulturalizmu.

Przemysław Wielgosz - dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde diplomatique oraz serii książkowych: Biblioteki Le Monde diplomatique i Biblioteki alternatyw ekonomicznych. W wydawnictwie RM jest redaktorem merytorycznym serii Ludowa historia Polski. Publikował m.in. w Wiadomościach Kulturalnych, Trybunie, Przekroju, Piśmie, Guardianie, Aspen Review i Freitag. Jest m.in. autorem książek Opium globalizacji (2004) i Witajcie w cięższych czasach (2020), redaktorem i współautorem książek Koniec Europy jaką znamy (2013), TTIP - pułapka transatlantycka (2015), Dyktatura długu (2016), Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego (2018), Pandemia kapitalizmu (2021), Ekonomie przyszłości (2021). Kurator cykli Ekonomie przyszłości w Biennale Warszawa, Ludowa Historia Polski w Strefie Wolno Słowej oraz Historie ludzi bez historii w Teatrze Ósmego Dnia."

Książka "Gra w rasy Jak kapitalizm wynalazł Innych, żeby podporządkować wszystkich" - Przemysław Wielgosz - oprawa miękka - Wydawnictwo Karakter. Książka posiada 276 stron i została wydana w 2021 r. Cena 31.64 zł. Zapraszamy na zakupy!