pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Gottland

Autor książki:

Mariusz Szczygieł

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 135x215 mm
EAN: 9788380493483
ISBN: 978-83-8049-348-3
Data: 2016-09-23
27.16  39.90  12.74 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka może pisarza dręczyć. Może też - i w tym przypadku to jest lepsze słowo - uwierać. Drobnym szczegółem. Jakby był jakimś ziarenkiem piasku, które dostało się do buta i uniemożliwia chodzenie. Przyznaję: latami uwierało mnie kilka słów. Nie były odpowiednie, a ja przecież mam pod ręką lepsze.

Parandowski stwierdził, że książka nazajutrz po wydaniu odmawia autorowi posłuszeństwa. Dlatego zapewniam dawnych i nowych czytelników "Gottlandu", że tym razem stworzyłem książkę wreszcie mi posłuszną.

Do następnego wydania oczywiście.

Mariusz Szczygieł
Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec - twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych - to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

"Gottland" to jedna z tych książek cudownie niepoddających się klasyfikacjom. Szczygieł jest niesamowity i zabawny, wszystko się u niego łączy. Jest niczym Hrabal non-fiction. Książka zaczyna się historią Baty, a kończy olśniewającą podwójną narracją na temat lekarki, specjalistki od oparzeń, która w wolnym czasie przekłada kryminały Dicka Francisa. I wszystko jest prawdą!? Julian Barnes, "Najlepsza książka roku 2014", "The Guardian"
"Przy "Gottlandzie" nie sposób nie myśleć o Procesie i Zamku. Mr Szczygieł śledzi niezrozumiałe zdarzenia i szuka w nich sensu. Ma niezwykły talent do tropienia szczegółów. Jego spojrzenie na dwudziestowieczne totalitaryzmy, które wciąż zatruwają nam umysł, jest godne najwyższej uwagi." Larry Rother, "The New York Times"
"Nadzwyczajny! Ze swoim sposobem opowiadania historii, poczuciem absurdu oraz ironicznym podejściem mógłby drukować u nas w "The Spectator"." Victor Sebestyen, "The Spectator"
"Mimo humoru książka podejmuje temat cierpienia, poważnie i ze współczuciem." Madeleine La Rue, "Quarterly Conversation"
"Tę książkę można uznać za czarną komedię, tyle że czarna komedia w wydaniu Szczygła to coś bardzo przygnębiającego." Mythili Rao, "The Daily Beast"

Książka "Gottland" - Mariusz Szczygieł - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2016 r. Cena 27.16 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Mariusz Szczygieł - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Nie Ma - okładka książki

Nie Ma

Mariusz Szczygieł
Projekt: Prawda - okładka książki

Projekt: Prawda

Mariusz Szczygieł
Fado - okładka książki

Fado

Andrzej Stasiuk
Strategia antylop - okładka książki

Strategia antylop

Jean Hatzfeld
Stramer - okładka książki

Stramer

Mikołaj Łoziński
Boginie z Zitkovej - okładka książki

Boginie z Zitkovej

Katerina Tuckova
Idiota - okładka książki

Idiota

Fiodor Dostojewski
Produkty podobne:
Gottland - pudełko audiobooku

Gottland

Mariusz Szczygieł
Uwaga na Wschód - okładka książki

Uwaga na Wschód

Bohdan Skaradziński
Biesy sarmackie - okładka książki

Biesy sarmackie

Jacek Wegner
Księga zapomnienia - okładka książki

Księga zapomnienia

Wasyl Słapczuk