pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Format scenariusza filmowego
Tytuł książki:

Format scenariusza filmowego

Autor książki:

Martin Schabenbeck

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wojciech Marzec
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 283 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788392260493
ISBN: 978-83-9226-049-3
Data: 2006-02-08
28.06  28.39  0.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Format scenariusza filmowego - opis książki:

W europejskich kręgach filmowych powszechne jest przekonanie, że format jest nieistotny; liczy się jedynie treść. I w gruncie rzeczy jest w tym podejściu sporo prawdy. Jednak amerykańscy scenopisarze wypracowali określony format, dzięki któremu najważniejsza jest opowiadana historia. Jest to specyficzna mieszanka ściśle określonej formy i zarazem lekkiego, łatwego stylu, zrozumiałego dla szerokiej rzeszy czytelników. Konieczność zunifikowania formatu scenariusza europejskiego wynika z jednej strony z coraz większego znaczenia bodźców wzrokowych, na które intensywnie oddziałuje telewizja i media elektroniczne, z drugiej - z prostego faktu, że warto wypracować jednolity system umożliwiający współpracę między europejskimi firmami producenckimi.

Niniejsza książka przedstawia w gruncie rzeczy format scenariusza na rynek amerykański, najbardziej dochodowy, jednak z powodzeniem może posłużyć autorom europejskim jako wzorzec, narzędzie, dzięki któremu zamkniemy naszą wizję współczesnego świata w ściśle określonej formie literackiej, jaką jest scenariusz. Lekkości dodają książce anegdoty, obrazujące funkcjonowanie filmowego światka.

Warto podkreślić, że autor wychodzi z założenia, iż czytelnik zna podstawy pisania scenariusza, takie jak budowa postaci czy konstrukcja akcji. Im większa znajomość formatu, tym bardziej precyzyjna konstrukcja, tym dokładniej oddane pomysły. Określony format nie zamyka drogi wyobraźni; pozwala jej rozwinąć skrzydła, ba, poszerza jej horyzonty.

Martin Schabenbeck wykładowca sztuki filmowej w New York Film Academy. Z wyróżnieniem ukończył prestiżową London (International) Film School. W Stanach Zjednoczonych pracował przy realizacji wielu produkcji filmowych. Mieszka z rodziną w Nowym Jorku.

Książka "Format scenariusza filmowego" - Martin Schabenbeck - oprawa miękka - Wydawnictwo Wojciech Marzec. Książka posiada 283 stron i została wydana w 2008 r. Cena 28.06 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]