pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Filmowe zarządzanie pamięcią. Kino polskie 2005-2020 o historii najnowszej

Autor książki:

Magdalena Urbańska

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 396 s.
Wymiar: 150x235 mm
EAN: 9788324238828
ISBN: 978-83-2423-882-8
Data: 2023-01-02
36.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Od 2005 roku - wraz z powstaniem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - nastąpił w polskim kinie renesans historii. Rodzime kino o historii stało się podstawą nowej narracji tożsamościowej i jednym z najważniejszych narzędzi odpowiedzialnych za budowę określonego obrazu przeszłości. Filmy nierzadko stanowią nie tylko reprezentację przeszłych wydarzeń, ale również - za ich pośrednictwem - komentarz do aktualnej sytuacji społecznej czy politycznej, a ich produkcja jest motywowana ideologicznym zapotrzebowaniem. Mają przez to zarówno kulturową, jak i polityczną nośność. Wychodząc z założenia, że wszelkie pozafilmowe okoliczności mają wpływ na całościowy obraz kina, w Filmowym zarządzaniu pamięcią korzenie poszczególnych wątków filmowych sięgają realnych państwowych działań, wydarzeń, debat i dyskusji, a także czasem trudnego do ujęcia ducha czasów. Z takiej analizy wyłania się obraz historii podatnej na polityczne aktualizacje oraz będącej poważną stawką w grze o pamięć zbiorową.

Za znakomity uważam już sam pomysł Magdaleny Urbańskiej, aby przyjrzeć się Filmowemu zarządzaniu pamięcią. Należy podkreślić, że było to zadanie niezwykle trudne, ponieważ wymagało namysłu nad zjawiskami znajdującymi się w gruncie rzeczy in statu nascendi, budzącymi silne emocje, uwarunkowanymi kwestiami politycznymi i tożsamościowymi. Autorka wywiązała się z niego świetnie, oferując czytelnikom oryginalne, zajmujące i efektywne ujęcie interesującego ją zagadnienia, ale także przybliżając i pogłębiając wiedzę o szeroko rozumianych relacjach kina, historii i polityki, polskiej kinematografii czy społecznym imaginarium. Magdalena Urbańska napisała książkę interesującą, oryginalną, posiadającą dużą wartość poznawczą, poruszającą problematykę o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej kultury, oferującą czytelniczą przyjemność na różnych poziomach.

[z recenzji prof. Dr. hab. Piotra Zwierzchowskiego]
Magdalena Urbańska - absolwentka wiedzy o teatrze, filmoznawstwa oraz studiów doktoranckich w zakresie nauk o sztuce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Menedżerka kultury, producentka wydarzeń artystycznych, koordynatorka projektów kulturalnych. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Zajmuje się współczesnym kinem polskim.

Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Książka "Filmowe zarządzanie pamięcią. Kino polskie 2005-2020 o historii najnowszej" - Magdalena Urbańska - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 396 stron i została wydana w 2022 r. Cena 36.39 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.