pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Feliks Manggha Jasieński i jego kolekcja W Muzeum Narodowym w Krakowie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Narodowe w Krakowie
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 230 s.
EAN: 9788375811216
ISBN: 978-83-7581-121-6
Data: 2020-06-05
85.29 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Dwujęzyczna, ilustrowana reprodukcjami dzieł i fotografiami archiwalnymi publikacja, jest pierwszym z dziewięciu tomów Korpusu daru Feliksa Jasieńskiego .
W 1920 r. Feliks Jasieński przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie swoją kolekcję. Wśród 15 tysięcy obiektów nie zabrakło prawdziwych arcydzieła, takich jak Szał Podkowińskiego, Stańczyk Wyczółkowskiego, Łabędzie w nocy Pankiewicza, Krajobraz znad Wisły Malczewskiego, Ze spaceru Boznańskiej, Portret artysty z żoną Wyspiańskiego.
W zbiorze grafiki, obok dzieł Piranesiego, Goyi, Toulouse-Lautreka, Gauguina, Muncha, znalazły się prace odnowicieli polskiej grafiki artystycznej. Zbiory sztuki japońskiej, z drzeworytami Hokusaia i Hiroshige, uplasowały Muzeum pośród największych publicznych kolekcji w Europie.
Pierwsza część monografii poświęcona jest biografii Jasieńskiego i jego związkom z Berlinem i Paryżem. Druga kreśli barwną sylwetkę enfant terrible Młodej Polski, przyjaciela artystów i mecenasa nowej sztuki. Książka oparta jest na korespondencji i dokumentach z epoki. Zawiera spis publikacji i kompozycji muzycznych Jasieńskiego.

Książka "Feliks Manggha Jasieński i jego kolekcja W Muzeum Narodowym w Krakowie" - Agnieszka Kluczewska-Wójcik - oprawa twarda - Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Krakowie. Książka posiada 230 stron i została wydana w 2014 r. Cena 85.29 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.