pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dżinizm. Starożytna religia Indii

Autor książki:

Piotr Balcerowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Rok wyd.: 2003
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 145x235 mm
EAN: 9788388938313
ISBN: 83-88938-31-2
Data: 2007-01-08
45.69 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Trudno wyobrazić sobie Indie starożytne czy współczesne bez dżinizmu, a mimo to pozostaje on nieznany polskiemu czytelnikowi.
Początki tej jednej z najstarszych tradycji religijnych i filozoficznych w Indiach, starszej od buddyzmu, sięgają VII–VI w. p.n.e. Od zarania dżinizm był przede wszystkim systemem etycznym. Takie zasady moralne jak niekrzywdzenie istot żywych czy wegetarianizm, które tak bardzo kojarzą się nam z Indiami, upowszechniły się dzięki aktywności dżinistów. Widok na polnej drodze wędrownego ascety w białych szatach z maseczką osłaniającą usta, by nie skrzywdzić żadnego stworzenia, czy szpitale i schroniska dla zwierząt nieodmiennie kojarzą się z tą religią. Tak popularna w dobie nowożytnej idea biernego oporu, powszechnie kojarząca się Mahatmą Gandhim, uformowała się pod przemożnym wpływem dżinijskim. Dżinizm wywierał istotny wpływ na indyjskie życie intelektualne, prądy filozoficzne, sztukę i literaturę, a także na politykę i gospodarkę.
Niniejsza książka jest pierwszym w języku polskim opracowaniem poświęconym dżinizmowi. Czytelnik znajdzie w niej próbę wyjaśnienia początków tej religii oraz zarys rozwoju historycznego, z uwzględnieniem czasów najnowszych. Praca przedstawia również dżinijskie praktyki religijne, rytuały i najważniejsze święta, a także obfitą literaturę dżinijską.

Książka "Dżinizm. Starożytna religia Indii" - Piotr Balcerowicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2003 r. Cena 45.69 zł. Zapraszamy na zakupy!