pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Dzienniki Tom 3. 1988-1996. Seria: Świadectwa. Polska. XX wiek

Autor książki:

Wiktor Woroszylski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek KARTA
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Zintegrowana
Ilość stron: 844 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365979384
ISBN: 978-83-6597-938-4
Data: 2019-02-22
33.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wiktor Woroszylski - poeta, prozaik, tłumacz literatury rosyjskiej. Początkowo związany z socrealizmem, później - po osobistym doświadczeniu pacyfikacji Węgier w 1956 roku - coraz bardziej krytyczny wobec systemu. W latach 70. i 80. związany z opozycją demokratyczną - współpracownik KOR, redaktor "Zapisu"; internowany po wprowadzeniu stanu wojennego.

Tom 3 obejmuje czas przełomu. Jest zapisem drogi od Peerelu do III RP, przedstawia zmiany zachodzące nie tylko w wymiarze politycznym czy społecznym, ale także mentalnym. Autor - z coraz większym dystansem, ale i niezwykłą wyrazistością - dostrzega i nazywa procesy, które legły u fundamentów III RP, a ze skutkami których przychodzi nam się mierzyć współcześnie.

Ten dziennik to dla powojennej historii Polski świadectwo znaczące. Jego Autor przeszedł drogę charakterystyczną dla wielu polskich intelektualistów w drugiej połowie XX wieku: od uwikłania w komunizm do czynnego sprzeciwu wobec niego. Był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wielu kluczowych dla powojennej historii zdarzeń, także wpływając na ich przebieg.


"Wajda patrzy na sytuację po powrocie z Japonii i ma rozdarte serce. Co zyskujemy? Czy to legalizacja "Solidarności", czy legalizacja władzy PRL, pretekst do uzyskania kredytów etc.? Jeżeli władza z nami rozmawia, to znaczy, że musi, a jeżeli musi - to czy osiągnęliśmy maksimum? Jeżeli Jaruzelski ma być prezydentem, to "Solidarność" powinna utworzyć rząd, a jeżeli rząd pozostaje komunistyczny, to prezydentem ma być Wałęsa.

Michnik polemizuje z Wajdą. Owszem, władza została zmuszona, ale nie przez bunt ludzi, tylko bunt kaloryferów. Musimy ratować Polskę przed destrukcją, żeby nie przeobrazić się w Rumunię. Władza, która poszukuje u nas legalizacji, musi stawać się inna. Szansa kontraktu niewielka, ale innej nie ma. Trzeba iść do wyborów jako ruch obywatelski "Solidarność".

12 marca 1989

Książka "Dzienniki Tom 3. 1988-1996. Seria: Świadectwa. Polska. XX wiek" - Wiktor Woroszylski - oprawa Zintegrowana - Wydawnictwo Ośrodek KARTA. Książka posiada 844 stron i została wydana w 2019 r. Cena 33.85 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.