pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Po prostu Boy
Po prostu Boy 27.93 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Etos rycerski
Etos rycerski 34.70 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Mowa umowna. O felietonach Kisiela
Mowa umowna. O felietonach Kisiela 33.52 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Dysonanse. Twórczość Stefana Kisielewskiego (1911-1991)
książka:

Dysonanse. Twórczość Stefana Kisielewskiego (1911-1991)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 342 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788323332589
ISBN: 978-83-2333-258-9
Data: 2012-03-08
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Dysonanse. Twórczość Stefana Kisielewskiego (1911-1991) - Andrzej Hejmej, Kama Hawryszków, Katarzyna Cudzich-Budniak - opis książki:

Książka, którą oddajemy w ręce Czytelników, jest próbą zreinterpretowania bogatego dorobku Stefana Kisielewskiego - kompozytora, pisarza, krytyka muzycznego i literackiego, publicysty oraz felietonisty - i zarazem podsumowania dotychczasowych wątków refleksji na temat jego twórczości w polskiej humanistyce. Zamierzeniem redaktorów tomu było nie tylko rocznicowe przypomnienie postaci Kisielewskiego, lecz także sprowokowanie debaty - krytyczne przyjrzenie się jego dokonaniom zarówno w dziedzinie muzyki, literatury, jak i szeroko rozumianej publicystyki. Dialog prowadzą badacze różnych pokoleń, reprezentujący kilkanaście ośrodków uniwersyteckich: literaturoznawcy, muzykolodzy, medioznawcy, historycy i teoretycy kultury. Pomieszczone w niniejszym tomie reinterpretacje stanowią kolejny etap recepcji dzieła Kisielewskiego kształtującej się w dwóch ostatnich dekadach - po okresie publicystycznych debat politycznych, reperkusjach rozmaitych lektur Dzienników, rejestracji wspomnień przyjaciół i znajomych (Kisiel, rozmowy Joanny Pruszyńskiej, Warszawa 1997) oraz kilku indywidualnych próbach książkowego ujęcia fenomenu Kisiela. Odkrywa się na nowo kompozytora, powraca do pisarza jako autora szeroko komentowanych Dzienników i niedostrzeganych powieści polityczno-obyczajowych, sięga po ‒ często zapomniane ‒ zapisy krytyka muzycznego i literackiego oraz po dobrze znane - utrwalone w wyobraźni społecznej - zapisy zaangażowanego publicysty oraz felietonisty. Przewartościowanie nie służy bezkrytycznemu tworzeniu i wzmacnianiu legendy, nie stabilizuje obrazu twórczości Kisiela, być może tylko zwiększa świadomość rozmaitych dysonansów. Namawia zresztą do takiego sposobu myślenia sam autor Rzeczy najmniejszych: "Prawda zmienia się tak jak wszystko. Prawda naukowa też”…

Książka „Dysonanse. Twórczość Stefana Kisielewskiego (1911-1991)” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 342 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dysonanse. Twórczość Stefana Kisielewskiego (1911-1991)"
Andrzej Hejmej, Kama Hawryszków, Katarzyna Cudzich-Budniak (red.) - autor m.in.:
Transpozycje. Muzyka w nowoczesnej - okładka książki
Transpozycje. Muzyka w nowoczesnej literaturze... Andrzej Hejmej, Tomasz Górny (red.);