pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Dyskursy gościnności. Etyka współbycia w perspektywie późnej nowoczesności

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 319 s.
EAN: 9788366076167
ISBN: 978-83-6607-616-7
Data: 2019-01-16
36.28  39.00  2.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Dyskursy gościnności. Etyka współbycia w perspektywie późnej nowoczesności - opis książki:

Nigdy jeszcze tak bardzo nie potrzebowaliśmy książki o gościnności jak obecnie, gdy etyka współbycia znajduje się w kryzysie na skalę niespotykaną od wielu lat. Język eliminacji, podziałów, budowania granic i burzenia mostów realnie wpływa na ustawodawstwo i zachowania nie tylko polskiej straży granicznej, co bezpośrednio przekłada się na przemoc wobec uchodźców, mniejszości etnicznych i adwersarzy politycznych. Wieloautorska monografia poświęcona dyskursom gościnności zawiera obszerne krytyczne analizy filozoficznych, społecznych i ekonomicznych uwarunkowań tzw. kryzysu uchodźczego, a jednocześnie zostały w niej omówione zagadnienia granic wyznaczonych inności w mniej oczywistych obszarach, jak chociażby dyscypliny naukowe czy pozycja krytyki literackiej. W Dyskursach gościnności nawiedzają nas też widma przeszłości, z mrokiem drugiej wojny światowej, kryzysami migracyjnymi z początku XX wieku oraz pochodem konkwistadorów w Ameryce Północnej. Osobne części tomu zbiorowego poświęcone zostały gościnności nieantropocentrycznej oraz szczegółowym interpretacjom literackim. Lektura monografii pomaga nie tylko zdiagnozować problemy, ale dodaje też otuchy i nadziei. Wiele autorek i autorów próbuje bowiem wskazać na te koncepcje filozoficzne, społeczne i ekonomiczne, które dostarczają wskazówek, w jaki sposób można obecny kryzys przezwyciężyć, odwołując się często do radykalnych nurtów myślenia.

Z recenzji wydawniczej
dr hab. Agnieszki Gajewskiej

Książka „Dyskursy gościnności. Etyka współbycia w perspektywie późnej nowoczesności” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN.

Książka posiada 319 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dyskursy gościnności. Etyka współbycia w perspektywie późnej nowoczesności"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Prawo spadkowe - okładka książki
Prawo spadkowe Paweł Księżak
Prawo spadkowe. Seria: Podręczniki - okładka książki
Prawo spadkowe. Seria: Podręczniki Prawnicze Elżbieta Skowrońska-Bocian
Produkty podobne:
Wykłady ze stylistyki - okładka książki
Wykłady ze stylistyki Dorota Zdunkiewicz-Jedynak