pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Dyrektywne akty mowy w języku rosyjskim i niemieckim w świetle współczesnej...
Książki »
Tytuł książki:

Dyrektywne akty mowy w języku rosyjskim i niemieckim w świetle współczesnej komunikacji werbalnej

Autor książki:

Danuta Pytel-Pandey

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788322936894
ISBN: 978-83-229-3689-4
Data: 2020-05-12
35.76  39.00  3.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Monografia Dyrektywne akty mowy w języku rosyjskim i niemieckim w świetle współczesnej komunikacji werbalnej jest analizą dyrektywnych aktów mowy jako narzędzi niezbędnych do oddziaływania na wolę i zachowanie adresata w celu zaspokojenia potrzeb, życzeń i zamiarów nadawcy. Ma ona charakter systematyzujący, uogólniający i poszerzający dotychczasowe badania o analizę dyrektywnych aktów mowy opartą na wybranych zagadnieniach współczesnej komunikacji językowej. Omówione w niej zostały: miejsca dyrektywnych aktów mowy wśród innych aktów mowy oraz skład tej klasy aktów, budowa i sposób ich wyrażania, siła oddziaływania, zgodność z obowiązującym prawem, intencjonalność, fortunność oraz związek dyrektywnych aktów mowy z grzecznością językową.

Materiał językowy obrazujący mechanizmy rządzące użyciem omawianych aktów mowy zaczerpnięty został z dwóch języków — rosyjskiego i niemieckiego. Jego źródłem były: zasłyszane rozmowy Rosjan i Niemców, korpusy językowe (przede wszystkim НКРЯ — Национальный Корпус Русского Языка i DWDS — Digitales Wörterbuch der deutschen Sprache), przykłady pochodzące z prasy i telewizji, blogów internetowych, reklam, współczesnej literatury. Różnorodność materiału pozwoliła spojrzeć na dyrektywne akty mowy realizowane w różnych sytuacjach komunikacyjnych i środowiskach społecznych w szerokim kontekście socjo- i pragmalingwistycznym. Wskazane zostały  uniwersalne cechy dyrektywnych aktów mowy jako środków językowych niezbędnych każdej jednostce ludzkiej do funkcjonowania w społeczeństwie.

Książka "Dyrektywne akty mowy w języku rosyjskim i niemieckim w świetle współczesnej komunikacji werbalnej" - Danuta Pytel-Pandey - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2019 r. Cena 35.76 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Prawda i fałsz w nauce i sztuce - okładka książki
Prawda i fałsz w nauce i sztuce Ewa Kosowska, Barbara Bokus (red.)
Produkty podobne:
Języki słowiańskie - okładka książki
Języki słowiańskie Hanna Dalewska-Greń
Język a Edukacja. Tom 2. Tekst - okładka książki
Język a Edukacja. Tom 2. Tekst edukacyjny Jolanta Nocoń, Anna Tabisz (red.)
Portugalskie języki kreolskie w - okładka książki
Portugalskie języki kreolskie w Afryce Barbara Hlibowicka-Węglarz