pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księga Welesa - okładka książki
Księga Welesa pozycja dostępna
Uwagi ku definicji kultury - okładka książki
Uwagi ku definicji kultury pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa
książka:

Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 226 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323341611
ISBN: 978-83-2334-161-1
Data: 2016-12-08
pozycja niedostępna

Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa - Michał Milczarek - opis książki:

"Jestem człowiekiem najzwyczajniejszym; jeśli pozwolicie, oto mój pełny tytuł: "radca kolegialny Wasilij Wasiljewicz Rozanow, piszący utwory literackie". Wbrew tej autoironicznej deklaracji Wasilij Rozanow (1856-1919) był jednym z najoryginalniejszych twórców w przedrewolucyjnej Rosji. Geniusz, szaleniec, prorok, heretyk, błazen, skandalista, cynik, grafoman, erotoman, jurodiwy. Autor trzydziestu tomów pism o bardzo różnorodnej tematyce, filozof i pisarz jednocześnie. Apologeta płci i płodności, krytyk chrześcijaństwa, "Rosyjski Nietzsche"."Bajecznyczłek!"- jak wyraził się Wienieczka Jerofiejew.

Książka jest próbą całościowej interpretacji dzieła Rozanowa - od pierwszego traktatu O rozumieniu po ostatnią Apokalipsę naszych czasów. Analizie poddany został zarówno wczesny okres konserwatywny, jak i metodologiczny anarchizm "opadłych liści". Na przekór opiniom głoszącym, że spuścizna Rozanowa ma charakter niespójny, autor usiłuje odnaleźć główną zasadą jego twórczości, swoistą nić przebiegającą przez dzieło i łączącą je w jedną całość. Poszukiwaniom przewodzi metafora "drzewa życia", uchwytująca paradoksalny charakter jego myśli.

Michał Milczarek (ur. 1981 r. w Szczecinie) Absolwent filozofii i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykłada w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki Z martwych was wskrzesimy. Filozofia Nikołaja Fiodorowa i tłumacz Fiodorowa na język polski. Stypendysta MNi SW, Eranet-Mundus i NCN na Uniwersytecie Moskiewskim oraz Uniwersytecie Petersburskim. Podróżnik. Odwiedził m.in. Pamir, Spitsbergen, Amazonię, Mali, Irak, Madagaskar, Nową Zelandię. Przejechał z północy na południe Saharę. Podróżował autostopem po Czukotce, Kamczatce, Koriacji, Kołymie, Jakucji, Ewenkii.

Książka „Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 226 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Drzewo życia. Fenomen Wasilija Rozanowa"
Michał Milczarek - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Świat Chrystusa. Tom 1 - okładka książki
Świat Chrystusa. Tom 1 Wojciech Roszkowski