pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Drugie życie Mahometa. Prorok w literaturze zachodniej

Autor książki:

Nedim Gursel

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 202 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788380028517
ISBN: 978-83-8002-851-7
Data: 2020-01-07
41.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Kiedy w roku 632 naszej ery Mahomet umierał w ramionach swojej młodej żony Aiszy, zaczęło się jego drugie życie: życie w legendzie. Wprawdzie było to życie dalekie od jakiejkolwiek prawdy historycznej, to jednak nie przestaje ono poruszać wyobraźni Zachodu. Chrześcijaństwo przez długi czas widziało w osobie Mahometa oszusta, fałszywego proroka, wręcz Antychrysta. [...] Ta "czarna legenda" - jak powiada Anne-Marie Delcambre - jest skrajnie sprzeczna z inną legendą, którą można by określić jako "złotą", tworzoną w krajach islamu przez wieki w ramach tradycji proroka. [...] Między obiema legendami mieści się niezagospodarowana strefa: Mahometa jako postaci literackiej. Ta postać, która nie jest ani dobra ani zła, ani dogmatyczna, ani sarkastyczna, zróżnicowana w zależności od tekstu, pozwalająca autorom dać upust wyobraźni...

Fragment Wprowadzenia
Nedim Gürsel to turecki pisarz urodzony w 1976 r. Za swój zbiór opowiadań "Lato bez końca" uhonorowany został najważniejszą nagrodą literacką w Turcji - Nagrodą Akademii Języka Tureckiego. W 2008 r. za inne jego dzieło, "Córki Allaha", władze tureckie oficjalnie oskarżyły go o bluźnierstwo. Sąd uniewinnił Gürsela. Obecnie pisarz mieszka we Francji, gdzie wykłada współczesną literaturę turecką na Sorbonie, jest również dyrektorem badawczym ds. literatury tureckiej w CNRS.

Książka "Drugie życie Mahometa. Prorok w literaturze zachodniej" - Nedim Gürsel - oprawa miękka - Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka posiada 202 stron i została wydana w 2019 r. Cena 41.56 zł. Zapraszamy na zakupy!