pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Divertimento

Dane szczegółowe:
Wydawca: Euterpe
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 24 s.
Wymiar: 240x310 mm
EAN: 9790801507686
ISBN: 9790801507686
Data: 2021-05-10
Cena wydawcy: 33.88 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Weronika Ratusińska napisała Divertimento w pierwszych latach studiów w warszawskiej Akademii Muzycznej, wykazując się inwencją kompozytorską i swobodą w operowaniu dużym zespołem smyczkowym. W utworze pobrzmiewają echa stylu Gershwina, bałkańskiej muzyki ludowej, tańców dworskich. Divertimento nie sprawia przy tym wrażenia eklektycznego zlepku pomysłów, lecz dzięki umiejętności konsekwentnego prowadzenia narracji muzycznej oraz intuicji twórczej jest spójną i na wskroś oryginalną kreacją, zdradzając przy okazji poczucie humoru kompozytorki. Ona sama, mówiąc o utworze, zwraca uwagę na elementy warsztatowe: trzyczęściowa kompozycja utrzymana jest w stylu neoklasycznym i charakteryzuje się zmienną metryką oraz nieregularną akcentacją, (...) zastosowana jest neodiatonika o charakterze
modalnym. Przeważają współbrzmienia tercjowe, pochody sekundowe oraz ostinata.

Kompozycja otrzymała II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Łodzi w 1998 roku i miała swe prawykonanie podczas IV Łódzkich Dni Muzyki Kameralnej. W 2009 roku Divertimento ukazało się na płycie Weronika Ratusińska Works for Orchestra wydanej przez DUX Recording Producers. Nagrania dokonała Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka..

Książka "Divertimento" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Euterpe. Książka posiada 24 stron i została wydana w 2015 r.