pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Księgarnia »
Książki »
»
Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej...
książka:

Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej

Dane szczegółowe:
Wydawca: SBP
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 260 s.
Wymiar: 155x215 mm
EAN: 9788364203718
ISBN: 978-83-6420-371-8
Data: 2016-07-20
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej - Patrycja Pokora, Maciej Skowera - opis książki:

Monografia powinna zająć ważne miejsce wśród publikacji poświęconych zagadnieniom kultury, literatury i sztuki dla dzieci i młodzieży. Z pewnością będzie także stanowić impuls do dalszych badań naukowych i działań organizacyjnych tych autorów, dla których temat "zwierzęcy" to punkt metodologicznych odwołań i komparatystycznych odniesień. [...] Przedstawiona w całym tomie "zwierzęca" egzemplifikacja ma charakter "naturalizowanej epistemologii mądrościowej", zwiększającej zdolność ekspresji i użyteczności prezentowanych pojęć. [...] Logika zbioru wpisuje się w konwencję "czytania świata", która stać się może i modelem interpretacji, i intelektualną przygodą.

Z recenzji dr hab. Urszuli Chęcińskiej, prof. US (Uniwersytet Szczeciński)
Tendencje nowej humanistyki uczą "czytać" Innego/obcego/zwierzę w poszerzonej perspektywie, nieantropocentrycznej, i może przez to prawdziwszej. Czytanie menażerii zostało umieszczone na takim styku animal studies z baśnią, poezją, wyobraźnią dziecka i horyzontem "metaforyki etycznej". [...] To bardzo kompetentnie napisany, zestawiony i zredagowany przegląd wątków "zwierzęcych" w fantastyce oraz literaturze dla dzieci i młodzieży. Taki przegląd, przez który prześwietla się cała panorama najnowszych zwrotów w badaniach humanistycznych, zwłaszcza w badaniach pragnących poddać krytycznej analizie fundamentalny antropocentryzm naszego myślenia o relacjach ludzi, zwierząt, środowisk, instytucji, a także - jak czytamy w tomie - całego mrowia "niemych" Innych "na niższych szczeblach drabiny istnienia".

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Zieniewicza (Uniwersytet Warszawski)

Książka „Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej” - oprawa twarda - Wydawnictwo SBP.

Książka posiada 260 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej..."