pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej
Tytuł książki:

Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej

Autor książki:

Adam Lipszyc

Dane szczegółowe:
Wydawca: Austeria
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378661474
ISBN: 978-83-7866-147-4
Data: 2018-03-12
24.76  36.00  11.24 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej - Adam Lipszyc - opis książki:

"Po lekturze pierwszego z zamieszczonych tu esejów, w którym staram się pokazać, w jakim sensie można dziś przyznawać się do - frankizmu", pewna znajoma zauważyła przenikliwie, że tak rozumiany frankizm to nie tyle doktryna "odszczepieńcza", ile "rozszczepieńcza". To niezwykle trafne określenie stosuje się chyba całkiem nieźle do wszystkich autorów i autorek, których twórczości przyglądam się w tej książce. [...] Tylko w pierwszych trzech esejach odnoszę się bezpośrednio do historycznego fenomenu frankizmu i pism Jakuba Franka. A jednak wszystkie zebrane tutaj eseje o polskiej literaturze mają charakter "frankistowski" w tym sensie, że staram się w nich odsłonić rozszczepieńczy potencjał twórczości pisarzy i poetów. Język polski i kultura polska są właściwym żywiołem wszystkich bohaterów tej książki, żaden z nich nie pragnie więc zgłaszać akcesu do wyraziście odrębnej, odszczepieńczej tożsamości. A przecież z najróżniejszych powodów w swojej całkiem polskiej skórze nie czują się całkiem swojo. Pozostają rozszczepieni w sobie: niedopasowani, a jednak tutejsi, wyobcowani, ale nie obcy, po trosze odklejeni, a zarazem na trwałe przykuci do tego, co polskie. Dlatego właśnie w swoim pisaniu próbują na rozmaite sposoby odkształcić fakturę polszczyzny, rozepchnąć ją czy rozszczepić, tak by zdołała pomieścić dziwne, nielegalne słowa, paradoksalne obrazy czy choćby puste miejsca, które mówiłyby o ich bólu, stracie, gniewie czy radości, niewyrażalnych w polszczyźnie takiej, jaką zastali i w jaką chcąc nie chcąc - wrośli. [...] Stawiają opór mowie terkoczącej bezmyślnie na automatycznym pilocie gazeciarstwa i zbrojni w językowy kunszt uparcie trwają przy pojedynczości swojej rozszczepieńczej prawdy. Tak chyba właśnie piszą rzeczy, od których mocniej biją nasze czytelnicze serca i dzięki którym możemy mówić i myśleć trochę inaczej". (Z przedmowy autora)

Książka „Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Austeria. Książka posiada 376 stron i została wydana w 2018 r. Cena 24.76 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej"
Adam Lipszyc - autor m.in.:
Marani literatury polskiej - okładka książki
Marani literatury polskiej Piotr Bogalecki, Adam Lipszyc;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Delicje ziemie włoskiej - okładka książki
Delicje ziemie włoskiej praca zbiorowa
Religia Sokratesa - okładka książki
Religia Sokratesa Mark L. McPherran
Produkty podobne:
Poetyckie prowincje i peryferie. - okładka książki
Poetyckie prowincje i peryferie. Jerzy Harasymowicz... Joanna Kulczyńska, Wojciech Ligęza, Włodzimierz Próchnicki (red.)
Piekło Conrada - okładka książki
Piekło Conrada Michał Komar
Po prostu Boy - okładka książki
Po prostu Boy Stanisław Sterkowicz