pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Custoza 1866. Bitwa bez zwycięzców
Tytuł książki:

Custoza 1866. Bitwa bez zwycięzców

Autor książki:

Marcin Suchacki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Inforteditions
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 936 s.
Wymiar: 235x165 mm
EAN: 9788365982841
ISBN: 978-83-6598-284-1
Data: 2021-03-23
17.42 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Zgodnie z nowym regulaminem Bechtolsheim posuwał się na czele, z naprzeciwka wyjechał na siwym koniu dowodzący batalionem major Antonio Stoppino, prawdopodobnie starając się rozeznać w sytuacji. Włoska armata oddała jeden tylko wystrzał, ale podobno niecelny. Zanim kanonierzy zdążyli ponownie załadować lub zaprzodkować, to ułani siedli już im na karki. Zginął dowodzący artyleryjską sekcją podporucznik Giovanni Francesco Rionero, a Stoppino skrzyżował własny pałasz z szablą rotmistrza. Nie wiadomo, jak skończyłby się ów pojedynek, gdyby nie pchnięcie lancą, otrzymane przez Włocha z ręki szeregowego Stjepana Kazezevicia, ordynansa Bechtolsheima. Śmiertelnie ranny oficer runął na ziemię. Jaszcze znajdujące się za działem zawróciły, dezorganizując szeregi wspomnianej kompanii. W zasadzie w tym momencie rotmistrz winien już wydać przybocznemu trębaczowi polecenie grania sygnału do odwrotu, bo za pierwszą kompanią posuwały się następne. Z uwagi na nieobecność podczas całej porannej misji dwóch z pięciu etatowych oficerów szwadronu w praktyce brakowało jednak tzw. oficera prowadzącego, który wedle regulaminu miałby poprowadzić wąską drogą odwrót konnej kolumny, znajdując się w chwili rozpoczęcia szarży na samym końcu idącej do przodu kawalerii. Niewykluczone, że jeźdźców poniosły jednak wystraszone konie lub fantazja samego rotmistrza. Dezorganizacja pododdziału dalece przewyższającego liczebność dwóch plutonów jazdy i śmierć wysokiego rangą oficera nieprzyjacielskiego stanowiły maksimum tego, co można było osiągnąć.
Pozostałe kompanie włoskie zeszły z drogi rozpędzonych Sławończyków, kosząc ich ogniem bocznym. Bechtolsheim zdołał jeszcze dojechać do skrzyżowania szlaków: Salionze Sommacampagna i Valeggio sul Mincio Castelnuovo del Garda. Tam kawalerzyści dostali się w krzyżowy ostrzał, mordujący praktycznie większość szarżujących...

Książka "Custoza 1866. Bitwa bez zwycięzców" - Marcin Suchacki - oprawa miękka - Wydawnictwo Inforteditions. Książka posiada 936 stron i została wydana w 2021 r. Cena 17.42 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Marcin Suchacki - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Siła podporządkowanych - okładka książki
Siła podporządkowanych Michał Rauszer
Gapa z zielonym wieńcem - okładka książki
Gapa z zielonym wieńcem Andrzej Olejko
Produkty podobne:
Torres Vedras 1810 - okładka książki
Torres Vedras 1810 Krzysztof Mazowski
Ulm 1805 - okładka książki
Ulm 1805 Robert F. Barkowski
Ostatni z Cuszimy. Seria z kotwiczką - okładka książki
Ostatni z Cuszimy. Seria z kotwiczką Borys Michajłowicz Czetwieruchin