pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Co mnie tak dzier-zy przi Tobie, Orawo? Życie kulturalne Polonii orawskiej...
Książki »
Tytuł książki:

Co mnie tak dzier-zy przi Tobie, Orawo? Życie kulturalne Polonii orawskiej w Chicago

Autor książki:

Marek Liszka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 150 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788323335573
ISBN: 978-83-233-3557-3
Data: 2014-02-20
Cena wydawcy: 45.99 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Spotkania w dawnej i niedawnej
Spotkania w dawnej i niedawnej Szczawnicy 23.14 zł pozycja dostępna!

Co mnie tak dzier-zy przi Tobie, Orawo? Życie kulturalne Polonii orawskiej w Chicago - Marek Liszka - opis książki:

Pan Marek Liszka jest sam orawskim patriotą, to w pracy widać. Miał niezwykłą szansę osobiście obserwować życie codzienne emigrantów z Orawy w Chicago. Akceptowany jako obserwator i młody badacz (nie waham się tego słowa użyć) uzyskał dostęp do osobowych i niezwykle bogatych, dotąd niewykorzystywanych materiałów. To podstawowa zaleta jego oryginalnej pracy.

Powstała zatem praca źródłowo niebanalna. Charakterystyka Orawy i krótki rys historii emigracji z Orawy do Chicago to pierwszy rozdział. Kolejne mówią o działalności Klubu Babia Góra, koła nr 48 przy Związku Podhalan w Ameryce. Rozdział trzeci o aktywności muzycznej (kapeli „Orawa”, zespole tanecznym „Orawa). Autor przeprowadził rozmowy, wywiady z osobami zaangażowanymi w zespole tanecznym i śpiewaczym. Użył z nich cytatów w sposób ciekawy i sensowny.

Najbardziej obszerna i analityczna część dotyczy audycji radiowych i cyklicznych „Wiadomości spod Babiej Góry”, nadawanych w ramach audycji Związku Podhalan ze stacji w Oak Park, IL. Jej rozmiary uzasadnia fakt, że Autor dysponował transkrypcjami, scenariuszami audycji z 10 lat i z wielkim trudem opracował i zanalizował zawartość audycji. To analiza oryginalna, udana, ciekawa, opatrywana cytatami z dokumentów. Tak głębokiej analizy polonijnych programów radiowych nie ma ani w polskiej, ani w anglojęzycznej literaturze.

Z recenzji prof. dr. hab. Adama Walaszka

Tematem publikacji jest przedstawienie życia kulturalnego Polonii orawskiej w Chicago. Książka ta podzielona została na piec rozdziałów. W pierwszym przedstawiono geograficzno-kulturowe aspekty oraz historyczno-administracyjne uwarunkowania Orawy, a także charakterystykę Polonii orawskiej - m.in. rys historyczny wyjazdów do Ameryki z tego regionu. Drugi rozdział poświecono Klubowi Babia Góra w Chicago. Został on napisany w oparciu o niepublikowane materiały z kroniki Klubu. W trzecim rozdziale zobrazowano działalność tanecznego zespołu „Orawa” oraz kapeli „Orawa”. Przy pomocy kwestionariuszy i nagrań muzycznych opisano cechy chicagowskiej gwary orawskiej. Czwarty rozdział obejmuje charakterystykę audycji radiowych pt. „Wiadomości spod Babiej Góry”, które emitowane są od roku 1998 w Chicago w oparciu o niepublikowane i archiwalne materiały. Piąty rozdział dotyczy organizowania parad 3. Maja, odpustów orawskich z okazji uroczystości św. Jana - patrona polskiej Orawy oraz działalności klubu sportowego „Orawa”.

Marek Liszka - doktorant w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał tytuł magistra amerykanistyki UJ oraz magistra filologii angielskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wygłosił referaty na ogólnopolskich konferencjach naukowych (m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Śląski) oraz konferencjach anglojęzycznych (m.in. University College Dublin, University of the Aegean, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki). Uczestnik warsztatów „Methodologies in American Studies” w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego a także warsztatów „Migration and Employability” w Leeds, UK. Odbył szkolenie dla nauczycieli języka angielskiego na Malcie w ramach wygranej za napisanie najlepszej recenzji w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Macmillan. Nagrodzony przez dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ za najlepszą pracę magisterską w 2012 r. Jego zainteresowania skupiają się wokół polityki oraz procesów migracyjnych, form kulturalnych Polonii, folkloru, a także literatury fin de siècle.

Książka „Co mnie tak dzier-zy przi Tobie, Orawo? Życie kulturalne Polonii orawskiej w Chicago” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 150 stron i została wydana w 2013 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Marek Liszka - autor m.in.: