pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ciało człowieka w malarstwie ikonowym. Podręcznik metodyczny

Autor książki:

Irina Gorbunova-Lomax

Dane szczegółowe:
Wydawca: Jedność
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 184 s.
Wymiar: 215x250 mm
EAN: 9788381447935
ISBN: 978-83-8144-793-5
Data: 2022-11-21
33.08 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Opis książki:

Publikacja przybliża czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona - znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata. Aby namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem-kontemplatykiem.

Ikona jest bramą, która otwiera się na nową rzeczywistość, jest spotkaniem twarzą w twarz z przedstawioną na niej osobą. Jak zatem artysta powinien je tworzyć, by umożliwić to spotkanie Autorka tego podręcznika, wybitna artystka, malarka ikon, postanowił wyjść nam naprzeciw i ofiarować kompendium wiedzy na temat tworzenia ikon. Opierając się na źródłach biblijnych i hagiograficznych, ukazuje wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej. Opowiada o rozmaitych typach ikon, ich symbolice, funkcji w liturgii prawosławnej i w osobistej pobożności. Bezpośredni styl i dzielenie się długoletnim doświadczeniem sprawiają, że lektura książki wprowadza w klimat bezpośredniego obcowania z mistrzem.

Odbiorcy książki:
- książka skierowana jest przede wszystkim do malarzy-ikonopisów, studentów uczących się pisania ikony oraz amatorów kunsztu ikonowego;
- do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o ikonach, o ich historycznych, artystycznych i teologicznych źródłach, do osób zainteresowanych sztuką prawosławną.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę
- Jej zaletą jest zwięzłość ujęcia, a zarazem szeroki zakres prezentowanych treści. Autorka przedstawia bowiem ikony poświęcone Jezusowi, Matce Bożej, aniołom czy świętym; uczy sztuki czytania ikon, rozszyfrowywania ukrytych treści; zachęca do kontemplacji.

Irina Gorbunova-Lomax jest artystką, malarką ikon, historykiem sztuki oraz autorką książek: Ikona. Prawda i mity, Wprowadzenie do chrześcijańskiej teorii sztuki, Cudotwórcze ikony Matki Bożej, podręczników metodycznych: Draperie w malarstwie ikonowym, Elementy pejzażu w malarstwie ikonowym, oraz licznych artykułów na temat malarstwa ikonowego. Od 2003 roku mieszka w Belgii, gdzie poślubiła Michaela Lomaxa, diakona Cerkwi Prawosławnej. Jest założycielką i dyrektorem działającej od 2005 roku Akademii Ikonograficznej w Brukseli. Jej ikony znajdują się w prywatnych kolekcjach oraz świątyniach Rosji, Belgii, USA i innych krajów.

Książka "Ciało człowieka w malarstwie ikonowym. Podręcznik metodyczny" - Irina Gorbunova-Lomax - oprawa twarda - Wydawnictwo Jedność. Książka posiada 184 stron i została wydana w 2022 r. Cena 33.08 zł. Zapraszamy na zakupy!