pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Chorwacja. Dzieje, kultura, idee

Autor książki:

Maciej Czerwiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 712 s.
Wymiar: 170x220 mm
EAN: 9788366419094
ISBN: 978-83-6641-909-4
Data: 2020-07-03
48.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Pierwsza od uzyskania niepodległości przez Chorwację synteza historii i kultury tego kraju napisana z myślą o polskich czytelnikach. Opowieść o dziejach Chorwatów od wędrówki nad Adriatyk po spełnienie marzenia o własnym państwie o swoich na swoim.
Dzisiejsza Chorwacja odpowiada krainom historycznym, które przez wieki były częścią różnych organizmów politycznych. W jednych regionach zegary wybijały renesans i barok, w innych czas długo płynął zgodnie z rytmem średniowiecza. W jednych językiem urzędowym był niemiecki, w innych węgierski, a jeszcze gdzie indziej włoski i turecki. Ale we wszystkich posługiwano się jednocześnie językiem chorwackim w którymś z jego wariantów. Chorwacka kultura jest więc nadzwyczaj różnorodna; wyrasta z trzech kręgów cywilizacyjnych: śródziemnomorskiego, środkowoeuropejskiego i bałkańskiego. Jakże inaczej wyglądało życie w bogatych miastach Dalmacji nadmorskiej, wewnątrz antycznych murów miejskich, od egzystencji mieszkańców północnej Chorwacji, gdzie panowała typowa dla Europy Środkowej kultura szlachecka. Ujednolicenie rozmaitych tradycji w jedną kulturę ogólnonarodową w XIX wieku nie usunęło w cień różnorodności. Jest ona trwale wpisana w pejzaż kulturowy i w zbiorową wyobraźnię.

Książka "Chorwacja. Dzieje, kultura, idee" - Maciej Czerwiński - oprawa miękka - Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury. Książka posiada 712 stron i została wydana w 2020 r. Cena 48.53 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.