pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Wespazjan. Trybun Rzymu
Wespazjan. Trybun Rzymu 30.34 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Pod jednym niebem
Pod jednym niebem 26.00 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Świnia z twarzą Stalina
Świnia z twarzą Stalina 23.08 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Tajemnica znachorki
Tajemnica znachorki 26.34 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji
książka:

Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 256 s.
Wymiar: 140x220 mm
EAN: 9788375362831
ISBN: 978-83-7536-283-1
Data: 2011-09-07
Cena wydawcy: 41.50 złpozycja niedostępna

Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji - Martin Pollack - opis książki:

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim - pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako Królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a sam cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie żydowskich chłopów z Galicji.
Martin Pollack mistrzowskim piórem kreśli szlaki emigrantów, kręte i niebezpieczne, i ich losy - pełne lęku, nadziei, trudów i rozpaczy. To znakomity i poruszający obraz najuboższych warstw społecznych Galicji, a także pasjonująca kronika procesów wytaczanych agentom emigracyjnym i stręczycielom, którzy cynicznie wykorzystywali zacofanie niepiśmiennych chłopów i naiwność dziewcząt.
Lektura obowiązkowa, nie tylko dla miłośników c.k. monarchii.
Co znaczą srebrne łyżki, bele jedwabiu, wątrobianka, mąka, dywany ze Smyrny, worki kartofli To słowa z szyfrowanej mowy handlarzy delikatnym mięsem. Co znaczy delikatne mięso To jedno z haseł, które wywołuje Martin Pollack, reporter i pisarz, znawca i pasjonat dziejów Galicji, by przedstawić ucieczkę nędzarzy z tej części Europy w dziewiętnastym i w początkach dwudziestego wieku. Rozpaczliwe określenie ucieczka bardziej tu pasuje niż administracyjne - emigracja. Uciekinierzy doznają na swej drodze oszustw, wyzysku, przemocy i upokorzeń. Poznajemy obszar wilczych praw, mało nam znany (chociaż jego część znajdowała się kiedyś w polskich granicach), zdumiewające życiorysy i dokumenty. Czasem, rzadko, znajdujemy pocieszenie, gdy dzielność i odwaga odnoszą zwycięstwo. Książka o piorunującej aktualności, jeśli słuchamy wieści ze świata.
Małgorzata Szejnert Cechą dobrego reportażu jest to, że po przeczytaniu kilku akapitów warto zamknąć oczy i wyobrazić sobie, o czym pisze autor. Reportaż genialny ma to do siebie, że obrazy wypływają z pojedynczych słów i ze zdań, są ukryte między akapitami; nie tylko czytamy, ale też widzimy, czujemy, dotykamy, wąchamy. Martin Pollack napisał reportaż fantastyczny. O nędzy, upokorzeniu, podłości, wyzysku zamkniętych w sformułowaniu galicyjska bieda. A także o marzeniu, które miało ziścić się w Ameryce, ale z tym też różnie bywało. Wszystko to działo się ciut więcej niż sto lat temu. Dzięki pisarstwu Pollacka nie tylko wiemy, jak cuchnęła galicyjska nędza, taka sama dla Polaków, Rusinów, Żydów, Słowaków. Wiemy również, że powinniśmy dziękować Bogu za przywilej późnego urodzenia.
Paweł Smoleński

Książka „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji” - oprawa twarda - Wydawnictwo Czarne.

Książka posiada 256 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji"
Martin Pollack - autor m.in.:
Topografia pamięci - okładka książki
Topografia pamięci Martin Pollack;
Skażone krajobrazy - okładka książki
Skażone krajobrazy Martin Pollack;
Pogromca wilków. Trzy duety literackie - okładka książki
Pogromca wilków. Trzy duety literackie Martin Pollack, Christoph Ransmayr;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wypalanie traw - okładka książki
Wypalanie traw Wojciech Jagielski
Wojna i sezon - okładka książki
Wojna i sezon Michał K. Pawlikowski
Limonow - okładka książki
Limonow Emmanuel Carrere