pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Sztuka w czasach PRL-u
Sztuka w czasach PRL-u 39.54 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Tom 1. Aspekty prawne. Tom...
książka:

Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Tom 1. Aspekty prawne. Tom 2. Artyści, sztuka i polityka. PAKIET 2 KSIĄŻEK

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Kultura Miejsca
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 776 s.
EAN: 9788364986048
ISBN: 978-83-6498-604-8
Data: 2015-02-03
Cena wydawcy: 56.00 złpozycja niedostępna

Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Tom 1. Aspekty prawne. Tom 2. Artyści, sztuka i polityka. PAKIET 2 KSIĄŻEK - opis książki:

Dwutomowa monografia to pionierskie opracowanie dotyczące cenzury w sztuce polskiej po 1989 roku. Na ponad 1000 stronach autorzy kreślą prawne, społeczne, historyczne i w końcu artystyczne tło tego zagadnienia.

Książka, jako pierwsza publikacja z tego zakresu opiera się na dogłębnej analizie źródeł. W sposób kompleksowy analizuje problematykę ograniczenia wolności ekspresji artystycznej w III Rzeczypospolitej.

Publikacja obejmuje dwa uzupełniające się ujęcia - prawne (tom 1) oraz historyczne, z uwzględnieniem politycznych i społecznych aspektów zjawiska (tom 2).

Tom pierwszy zawiera analizę problematyki wolności artystycznej wypowiedzi w polskim systemie prawnym na tle kontekstu międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń płynących z regulacji prawnokarnych.

Rozważania prowadzone są w oparciu o faktyczne przypadki (m.in. spawy Adama Darskiego i Krzysztofa Kuszeja).

Istotnym novum opracowania jest połączenie refleksji z zakresu dwóch obszarów badawczych: prawa oraz historii i teorii sztuki.

Tom drugi jest próbą narratywizacji dziejów cenzury w sztuce polskiej po 1989 roku.

Na podstawie zgromadzonego materiału faktograficznego autor wychwytuje charakterystyczne jakościowe i ilościowe cechy badanego w czasie zjawiska.

Swoje rozważania wpisuje w szerszy kontekst społeczny, polityczny, artystyczny i medialny, jednocześnie wskazując na symboliczne przełomy, precedensy, ciągi lub korelacje wydarzeń. Uwypuklone zostały także ich implikacje prawne (ze szczególnym naciskiem na sprawę Doroty Nieznalskiej).

Książkę zamyka spis wypadków cenzorskich.

Książka „Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Tom 1. Aspekty prawne. Tom 2. Artyści, sztuka i polityka. PAKIET 2 KSIĄŻEK” - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Kultura Miejsca.

Książka posiada 776 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Tom 1. Aspekty prawne. Tom..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Rzeczywistość obrazu - okładka książki
Rzeczywistość obrazu Małgorzata Kitowska-Łysiak