pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Catalogue of Ancient Coins in the Ossoliński National Institute. Part 6: Coins of the Roman Empire. Pertinax - Severus Alexander

Autor książki:

Adam Degler

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 180 s.
Wymiar: 168x268 mm
EAN: 9788361056850
ISBN: 978-83-6105-685-0
Data: 2016-02-22
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

[Katalog starożytnych monet w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Część 6: Monety Cesarstwa Rzymskiego. Pertynaks-Aleksander Sewer]
Ossoliński zbiór monet rzymskich liczy blisko pięć i pół tysiąca egzemplarzy, z czego w kolejnych tomach Katalogu przedstawiono około trzech tysięcy. Seria ta nie ma odpowiedników w polskiej numizmatyce zarówno pod względem liczby zaprezentowanych monet, jak i metodologii, która jest zgodna ze standardami szkoły brytyjskiej. Tomy 1-5 przygotowała kustosz Gabriela Sukiennik, autorem szóstego jest Adam Degler.

Najnowsza część katalogu obejmuje monety z lat 193-235 po Chrystusie. To okres transformacji w mennictwie rzymskim. W epoce Sewerów zaczyna się proces przeobrażania systemu menniczego, który zakończy się dopiero w czasach Konstantyna Wielkiego w pierwszych dekadach IV wieku po Chrystusie.

W tomie opisano 302 monety. Większość z nich pochodzi ze zbiorów lwowskich, w tym z kolekcji dwóch wielkich darczyńców z pierwszej połowy XIX wieku - księcia Henryka Lubomirskiego i hrabiego Ignacego Krasickiego. Zidentyfikowane monety z odkrytego w 1842 roku skarbu z Krasiejowa w dawnym okręgu stanisławowskim (dzisiaj zachodnia Ukraina) nie były dotąd znane z żadnego zbioru publicznego czy prywatnego.

Zasadnicza część katalogu jest napisana w języku angielskim; przedmowa i analiza numizmatyczna wyników badań metaloznawczych mają dwie wersje językowe - angielską i polską. Katalog po raz pierwszy ukazuje się z kolorowymi ilustracjami.

Adam Degler (1978) - pracownik Gabinetu Sfragistyczno-Numizmatycznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od 2003 r., autor rozprawy doktorskiej poświęconej historii kolekcji monet antycznych we lwowskim Ossolineum, obronionej na Uniwersytecie Warszawskim w 2011 roku. W ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki "Znaleziska monet rzymskich z ziem Polski i historycznie z Polską związanych" zajmuje się opracowaniem znalezisk z zachodniej Ukrainy. Odkrywca najstarszej znanej monety runicznej. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Salewicza w Kopenhadze. Autor bloga "Dziedziniec. Solidarni Ossolińczycy".

Książka "Catalogue of Ancient Coins in the Ossoliński National Institute. Part 6: Coins of the Roman Empire. Pertinax - Severus Alexander" - Adam Degler - oprawa miękka - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 180 stron i została wydana w 2016 r.