pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Nauka o konstytucji - okładka książki
Nauka o konstytucji pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Carl Schmitt i Leo Strauss. Krytyka pozytywizmu prawniczego w niemieckiej...
książka:

Carl Schmitt i Leo Strauss. Krytyka pozytywizmu prawniczego w niemieckiej myśli politycznej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Von Borowiecki
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 358 s.
Wymiar: 145x215 mm
EAN: 9788360748930
ISBN: 978-83-6074-893-0
Data: 2016-12-14
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Carl Schmitt i Leo Strauss. Krytyka pozytywizmu prawniczego w niemieckiej myśli politycznej - Łukasz Święcicki - opis książki:

Carl Schmitt (1888-1985) i Leo Strauss (1899-1973) należą nie tylko do grona najbardziej wpływowych myślicieli niemieckich XX wieku, ale także znajdują się ze swoją refleksją w obszarach kilku dyscyplin. Łączy ich holistyczne podejście do rzeczywistości i prymarne założenie o politycznej naturze człowieka, które stanowią punkt wyjścia ich dalszej refleksji. Ta refleksja, czy to w formie dyskusji prawniczej, czy to w formie pisania historii filozofii politycznej, dotyczy podstaw porządku politycznego i prawa. Pytanie o podstawy porządku politycznego i prawa jest u obu myślicieli blisko związane z wyzwaniem objawienia. Nie ulega wątpliwości, że w dwudziestowiecznej myśli politycznej zarówno Schmitt, jak i Strauss należą do tych myślicieli, dla których związek religii i polityki był rzeczą oczywistą, a próba negacji tego faktu prowadzić musiała do niezrozumienia rzeczywistości.

Tak więc problem prawa i polityki jest w ich refleksji związany z niemieckim odrodzeniem i zintensyfikowaniem - po epoce dominującego pozytywizmu i scjentyzmu - dyskusji o teologii politycznej, do której obaj wnieśli swój znaczący wkład: Schmitt w postaci przypomnienia i wypracowania na nowo pojęcia teologii politycznej, Strauss w postaci wniesienia problemu teologiczno-politycznego do tzw. dyskursu filozoficzno-politycznego. Splot religii, polityki i prawa w refleksji Schmitta i Straussa, który, by posłużyć się pojęciem Marka Lilli z kontekstu niedotyczącego bezpośrednio naszych myślicieli, ująć można pod nazwą sakralnego węzła, widać dobitnie w ich krytyce pozytywizmu prawniczego.

Książka „Carl Schmitt i Leo Strauss. Krytyka pozytywizmu prawniczego w niemieckiej myśli politycznej” - oprawa twarda - Wydawnictwo Von Borowiecki.

Książka posiada 358 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Carl Schmitt i Leo Strauss. Krytyka pozytywizmu prawniczego w niemieckiej..."
Łukasz Święcicki - autor m.in.:
Depresja. Instrukcja obsługi - okładka książki
Depresja. Instrukcja obsługi Łukasz Święcicki;
Niemiecka myśl polityczna wobec - okładka książki
Niemiecka myśl polityczna wobec narodowego socjalizmu Łukasz Święcicki, Adam Wielomski, Jaromir Ćwikła (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dzieła zebrane. Tom 10. Eseje - okładka książki
Dzieła zebrane. Tom 10. Eseje Gustaw Herling-Grudziński
Nauka o konstytucji - okładka książki
Nauka o konstytucji Carl Schmitt