pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Bracia, obcy czy współobywatele? Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu...
Tytuł książki:

Bracia, obcy czy współobywatele? Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu i jego wyznawców w Europie od poczatków XIX wieku. Seria: Stosunki polsko-żydowskie

Autor książki:

Jan Doktór

Dane szczegółowe:
Wydawca: Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788395419423
ISBN: 978-83-9541-942-3
Data: 2019-12-02
36.44  45.00  8.56 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Bracia, obcy czy współobywatele? Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu i jego wyznawców w Europie od poczatków XIX wieku. Seria: Stosunki polsko-żydowskie - opis książki:

W książce Bracia, obcy czy współobywatele Jan Doktór w sposób syntetyczny i wnikliwy zarazem, na podstawie analizy rozmaitych źródeł, przedstawia debaty prowadzone w różnych częściach Europy przez chrześcijan na temat judaizmu i jego wyznawców. Wywód rozpoczyna od zaprezentowania argumentacji św. Augustyna, kończy zaś na opisaniu projektów równouprawnienia żydów z przełomu XVIII i XIX wieku, siłą rzeczy wybierając z tego bogatego materiału przypadki kluczowe. Szczególną wartością pracy jest z jednej strony ukazanie polemik dotyczących judaizmu w kontekście rozwijającej się kultury druku, z drugiej - przedstawienie na tle debat europejskich dyskusji i inicjatyw podejmowanych na ziemiach polskich.

Jest to pierwsza publikacja z serii "Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich". Badania nad stosunkami polsko-żydowskimi rozwinęły się w ostatnich trzydziestu latach, jednak zazwyczaj dotyczą one wybranego miejsca, instytucji albo epoki. W przewidywanym projekcie tomy serii będą uwzględniały konkretną tematykę na przestrzeni dziejów, co pozwoli na prześledzenie zmian i szersze spojrzenie, nie tylko z punktu widzenia konfliktów i różnic, ale także współdziałania i przenikania się środowisk. Chcemy pokazać nie tylko to, co dzieliło, ale także to co łączyło mieszkańców ziem polskich, a od stu lat obywateli Polski, niezależnie od ich wyznania czy narodowości.

Książka "Bracia, obcy czy współobywatele? Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu i jego wyznawców w Europie od poczatków XIX wieku. Seria: Stosunki polsko-żydowskie" - Jan Doktór - oprawa miękka - Wydawnictwo Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2019 r. Cena 36.44 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]