pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Boso ale w ostrogach (wydanie specjalne)

Autor książki:

Stanisław Grzesiuk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Prószyński
Rok wyd.: 2021
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 444 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788382343311
ISBN: 978-83-8234-331-1
Data: 2022-03-07
14.99 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak "Pięć lat kacetu" natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz zwany bardem Czerniakowa. Urodził się w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany został na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Książka "Boso ale w ostrogach (wydanie specjalne)" - Stanisław Grzesiuk - oprawa Miękka - Wydawnictwo Prószyński. Książka posiada 444 stron i została wydana w 2021 r. Cena 14.99 zł. Zapraszamy na zakupy!