pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Bóg - Zło - Modlitwa... Wokół Uwag 1940-1942 Karola Ludwika Konińskiego

Autor książki:

Konrad Ludwicki

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2016
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 300 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788324230785
ISBN: 978-83-2423-078-5
Data: 2017-01-13
pozycja niedostępna

Opis książki:

Karol Ludwik Koniński to pisarz niezwykły, nie mający swoich poprzedników ani następców w literaturze polskiej, z rodziny wielkich gwałtowników chrześcijańskich: Pawłów i Orygenesów, Pascalów i Newmanów, Kierkegaardów i Mounierów. W dwudziestoleciu międzywojennym zajmujący ważną i bardzo własną pozycję w życiu intelektualnym - Irzykowski zaliczał go do pierwszej dziesiątki publicystów - dziś prawie nieznany przez szerokie kręgi czytelników, wyłączony z żywego obiegu kulturowego, czekający wciąż na odkrycie i "zaszeregowanie" w historii myśli polskiej, odpowiednie jego randze.

(Bronisław Mamoń, Karol Ludwik Koniński, Kraków 1969)

Swoje Uwagi Koniński pisał całym sobą. Pisał je siłą osobowości, umysłowości i choroby. Wydawać by się mogło, iż to, co przeżyte wewnętrznie jest czymś, czego nigdy nie było; bądź mówiąc inaczej, co nie zaistniało namacalnie. Nie do końca słuszne to rozumowanie. Stany duchowe przetwarzają przecież wszystko, co z zewnątrz. Potem zaś eksplodują w postaci choćby tekstu. Refleksje wewnętrzne wzrastają w siłę, kiedy powstają - a tak jest u Konińskiego - przeciw temu, co wokół. Kiedy nie są wyłącznie intymnym rozważaniem, lecz są też w kontrze wobec zagrożenia. Są zmaganiem dobra ze złem - bojem pomiędzy upadkiem a czynem. Wciąż wszakże zwracamy się w duchu do Kogoś w nas, z Kim życie nas zespoliło.

(fragment książki)

Konrad Ludwicki - prozaik, eseista, literaturoznawca. Autor sześciu książek. Ostatnio opublikował m.in. powieść Lakrimma (Katowice 2008) i jedyną, obszerną monografię na gruncie polskim dotyczącą portugalskiego pisarza i poety Fernanda Pessoi - Pisanie jako egzystencja(lizm). Refleksja autotematyczna na marginesie "Księgi niepokoju" Fernanda Pessoi (Warszawa 2011). Mieszka w Częstochowie i wsi Ojsławice w województwie świętokrzyskim. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

Książka "Bóg - Zło - Modlitwa... Wokół Uwag 1940-1942 Karola Ludwika Konińskiego" - Konrad Ludwicki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 300 stron i została wydana w 2016 r.