pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Błękitna linia

Autor książki:

Ingrid Betancourt

Dane szczegółowe:
Wydawca: Sonia Draga
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 143x205 mm
EAN: 9788379996001
ISBN: 978-83-7999-600-1
Data: 2016-05-11
Cena wydawcy: 36.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Obraz Argentyny w czasach "brudnej wojny domowej", ale też powieść o miłości, nienawiści, karze i przebaczeniu.

Buenos Aires, lata 70. XX wieku. Julia odziedziczyła po babce cenny, lecz kłopotliwy dar: ma wizje scen z przyszłości. Musi jednak sama je zinterpretować, by zapobiec tragedii.

Kiedy po śmierci Peróna w roku 1976 w wyniku zamachu stanu w Argentynie władzę przejmuje junta wojskowa, Julia i jej chłopak, sympatycy ruchu Montoneros, zostają pojmani przez szwadrony śmierci. Udaje im się uciec z tajnego ośrodka, w którymi poddawani są przesłuchaniom - niestety, muszą się rozdzielić...

Książka "Błękitna linia" - Ingrid Betancourt - oprawa miękka - Wydawnictwo Sonia Draga. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2016 r.

Ocena: 5 (z 1 ocen)
kolorkolorkolorkolorkolor

Opinie/recenzje:

Autor: dobrerecenzje; Ocena: 5 pkt.; Data: 2016-06-27 ; Zobacz regulamin pkt 2.5
Tym razem przenosimy się do słonecznej i pięknej Argentyny.

Główną bohaterką jest kobieta o niecodziennych zdolnościach.
Fabuła zaczyna się od 2006 roku, ale wspomnienia Julii przechodzą w małą retrospekcję i znów jesteśmy w innym czasie i miejscu. Obecnie kobieta żyje w przekonaniu, że jej dotychczasowe życie przebiega bardzo pomyślnie, jednak nie widzi tego, że jej mąż ma coraz mniej czasu nawet dla swojej żony. Jedynym zajęciem Julii jest zajmowanie się domem i miewanie wizji, które unoszą jej ducha do innego ciała, nieważne czy mężczyzny, czy nawet dziecka.
Przenosząc się w przeszłość kobieta może stwierdzić, że jej dzieciństwo było po prostu nijakie, biorąc pod uwagę liczbę jej rodzeństwa i fakt, że ojciec wyjechał za morze poszukując pracy.

Pewnego razu dziewczyna zaczyna mieć ostrą gorączkę i paraliż całego ciała. Później oczy widzą tylko mleczną biel, a Julia znajduje się na statku. Tam dziewczynka oczami własnej matki widzi iście tragedię rodzinną. Jej ukochana i jednocześnie najstarsza z rodzeństwa siostra tonie w odmętach bezwzględnego morza. Wizja kończy się, a Julia odchorowuje to przez jakiś miesiąc nosząc w sobie przemianę psychiczną. Niedługo po tym wizja częściowo się spełni ku przerażaniu dziecka.
Na dodatek Julia od babci u której zostaje na dobre, dowiaduje się, że wizje te nie dzieją się przez przypadek, a dar ten jest z pokolenia na pokolenie dziedziczny.
Wracając do rzeczywistości, dorosła już Julia dowiaduje się jaka była przyczyna częstych zaniedbań męża i to ją bardzo rani. Tuż po tym wybucha w Argentynie tak zwana brudna wojna domowa, a główna bohaterka wraz z mężem trafiają do więzienia, a raczej lochu o zaostrzonym rygorze.

Co takiego się stało, że Julię spotyka taki straszny los?

Fabuła bardzo krótka, z samego początku zapowiada się na zwykłą obyczajówkę z problemami głównych bohaterów. Jednak tym nie jest. Wściekle szalejąca wojna w kraju, tysiące ofiar, miliony ludzi wtrąconych do więzień, ale i także miłość, zdrada, nienawiść i przebaczenie. Wszystko to dopełnia obraz ukazany w książce przez autorkę.

Myślę, że ta książka mieści się w kategoriach dla starszej młodzieży i dorosłych. Wstrząsa swoimi słowami prosto z mostu, które są skierowane wprost o czytelnika.
Nie daj się zwieść krótkiemu opisowi z tyłu książki. Zawartość jest dużo bardziej wciągająca i poruszająca.