pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
Saragossa 1808-1809 - okładka książki
Saragossa 1808-1809 pozycja dostępna
»
»
»
Bitwa pod Kolinem 18 czerwca 1757 roku
»
»
książka:

Bitwa pod Kolinem 18 czerwca 1757 roku

Dane szczegółowe:
Wydawca: Napoleon V
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 65 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788378894667
ISBN: 978-83-7889-466-7
Data: 2016-02-02
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Bitwa pod Kolinem 18 czerwca 1757 roku - Dietrich Goslich - opis książki:

"Pod każdym względem budziła litość ta parada, którą odprawialiśmy. Szli wszyscy sztabsoficerowie, kapitanowie, subalterni i szeregowi, zupełnie wymieszani ze sobą, pieszo, na miejsce przeznaczenia. Wielu straciło mundur i maszerowało w bieliźnie, która po części była zabarwiona ich krwią. Jeden utykał, drugi miał ramię na temblaku zrobionym z własnej chustki, a trzeci pojawił się z zabandażowaną w ten sam sposób głową".

Tak oto pruska armia Fryderyka II, którego zdążono już wcześniej okrzyknąć "Wielkim" schodziła po raz pierwszy z pola walnej bitwy nie pokonana, lecz sromotnie pobita. Co gorsza, miało się okazać, że odwrót jeszcze długo nie będzie miał końca, a na następne zwycięstwo przyjdzie Prusakom czekać aż do 5 listopada, czyli wiktorii pod Rossbach. Legł w gruzach cały fryderycjański plan wojny. Inicjatywę strategiczną król pruski miał odzyskać dopiero po pół roku, po bitwie pod Lutynią i odbiciu Wrocławia, zresztą na krótki czas, bo pod Ołomuńcem w lipcu 1758 r. stracił ją już bezpowrotnie. Tym który zniweczył jego plany był ten sam człowiek, który upokorzył go pod Kolinem - Leopold Joseph von Daun.

Przyczyny pruskiej katastrofy pod Kolinem obszernie bada niniejsza książka. Nie wymienia wszakże dwóch rzeczy, z których jedną zauważył współczesny obserwator, brytyjski poseł Sir Andrew Mitchell, a drugą obecny wybitny znawca epoki Christopher Duffy.

"Przyczyna naszego nieszczęścia leży zasadniczo w wielkich sukcesach, które wojska króla Prus odniosły w ośmiu kolejnych bitwach z Austriakami, ale szczególnie w zwycięstwie osiągniętym 6 maja pod Pragą, które dało Jego Pruskiej Wysokości poczucie, że mógłby ich
[w przyszłości] wyrzucać z korzystniejszych pozycji". W ten sposób przebywający przy armii pruskiej Szkot próbował zdiagnozować przyczynę przyjęcia tak ryzykownego planu bitwy, jak uczynił to Fryderyk. Natomiast brytyjski historyk ocenia to z perspektywy ponad 200 lat następująco: "Katastrofa pod Kolinem była owocem całego szeregu nieporozumień i wypadków, ale też rachunkiem za morderczą taktykę (...) która już pod Pragą tyle kosztowała Prusaków".

Książka „Bitwa pod Kolinem 18 czerwca 1757 roku” - oprawa twarda - Wydawnictwo Napoleon V.

Książka posiada 65 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Bitwa pod Kolinem 18 czerwca 1757 roku"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Bandera we krwi - okładka książki
Bandera we krwi Paweł P. Wieczorkiewicz