pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef - Josek Mutzenmacher 1903 - 1947

Dane szczegółowe:
Wydawca: Tedson
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 388 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788392866312
ISBN: 978-83-928663-1-2
Data: 2010-02-01
Cena wydawcy: 52.00 złpozycja niedostępna

Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef - Josek Mutzenmacher 1903 - 1947 - Bogdan Gadomski - opis książki:

Biografia agenta – Józef-Josek Mützenmacher (1903-1947) Bogdana Gadomskiego jest szeroko zakrojoną i z wielkim rozmachem i skrupulatnością napisaną książką, odkrywającą kulisy działalności trudnej i niezwykle tajemniczej postaci, jaką był Józef Mützenmacher – prawdziwy "człowiek kameleon”, zmieniający nazwiska jak garnitury, a żony – jak nazwiska. Wysoki rangą przedwojenny działacz komunistyczny, następnie agent polskiej policji i funkcjonariusz Instytutu Naukowego Badania Komunizmu, w trakcie wojny agent polskiego wywiadu i wreszcie – agent gestapo. Jako pierwszy spośród wielu badaczy tego tematu (począwszy od Wiesława Gomółki, a na młodym pokoleniu badaczy historii polski skończywszy) Bogdan Gadomski łączy i prezentuje fakty historyczne i wątki z życia osobistego swojego bohatera, które umożliwiają pełną rekonstrukcję jego licznych "wcieleń” oraz jego wieloaspektowej działalności. Zaś narracja losów bohatera przedstawiona jest barwnie, miejscami wręcz dramatycznie. Innym wielkim atutem książki Bogdana Gadomskiego jest wyczerpujący opis okoliczności związanych bezpośrednio z działalnością Józefa Mützenmachera, a są to tematy najgorętsze, obecne od jakiegoś czasu na forum stosunków międzynarodowych Polski z jej najbliższymi sąsiadami: Niemcami i Rosją. Chodzi tutaj o nie do końca wyjaśnioną kwestię przedwojennej współpracy Rządu II RP z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych III Rzeszy Niemieckiej w obszarze zwalczania komunizmu oraz jeszcze bardziej tajemniczą i budzącą olbrzymie napięcia kwestię represji stalinowskich wobec Polaków w ZSRR w latach 30-tych XX wieku, których bilans zamyka się przeszło 100 tys. osób polskiego pochodzenia skazanymi na śmierć i straconymi za sam fakt bycia obywatelami polskimi. Z obydwoma tymi sprawami ma postać Mützenmachera związek bezpośredni i nawet jeśli potraktować hipotezę Bogdana Gadomskiego o bezpośrednim wpływie działalności "Joska” na podjęcie przez Stalina tak drastycznej decyzji, daje ona wiele do myślenia. Z całą pewnością, cytując słowa prof. dr. hab. Pawła Samusia, książka Bogdana Gadomskiego stanowi "...istotny wkład do historiografii”. Dodatkowo książka posiada bardzo bogatą bibliografię, kilka cennych aneksów, rzucających zupełnie nowe światło na pewne aspekty życia bohatera oraz ponad 40 ilustracji i zdjęć zarówno samego Mützenmachera jak i osób bezpośrednio związanych z jego życiem i działalnością – część z nich nigdy wcześniej nie publikowanych.

Książka „Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef - Josek Mutzenmacher 1903 - 1947” - oprawa miękka - Wydawnictwo Tedson.

Książka posiada 388 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: