pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Bieszczady. Od Komańczy do Wołosatego
Książki »
Tytuł książki:

Bieszczady. Od Komańczy do Wołosatego

Autor książki:

Stanisław Kryciński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libra
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 220x160 mm
EAN: 9788395121678
ISBN: 978-83-9512-167-8
Data: 2018-11-20
35.50  49.90  14.4 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Nowe poprawione wydanie bestsellerowej książki, historyczno-kulturowej wędrówki po Bieszczadach od Komańczy, przez masyw Chryszczatej, Otryt - do Wołosatego. Przedstawia dzieje osadnictwa nad Osławą, losy Galicyjskiej Cesarsko-Królewskiej Kolei Żelaznej, którą to podróżował dzielny wojak Szwejk, a także działania wojenne w okolicach Przełęczy Łupkowskiej w 1939 r.

Przywraca pamięci bieszczadzkie losy Wincentego Pola, Kazimierza Józefa Turowskiego i Jana Kantego Podoleckiego - trzech dziewiętnastowiecznych patriotów polskich związanych z Bieszczadami. Przeczytamy w niej o guru polskich zegarmistrzów, thonetach z Kalnicy, Gedroyciach z Żubraczego, nadosławskich Łemkach i Bojkach z Wołosatego, a w końcu o "twórcy" Biesa i Czadów - legendarnym Marianie Hessie.

Jest tu także mowa o końcowym akordzie bieszczadzkiej działalności UPA, kiedy to kompania "Hromenki" po przebiciu się przez obławę, ruszyła w udany "rajd" przez Czechosłowację, by osiągnąć amerykańską strefę okupacyjną w Niemczech.

Dla tego wszystkiego tłem są oczywiście wspaniałe góry i tajemnicze doliny - pełne pamiątek po ich dawnych mieszkańcach. Pamięć o nich zawiera się też w dawnych nazwach, o których sporo w tej publikacji.

Książka "Bieszczady. Od Komańczy do Wołosatego" - Stanisław Kryciński - oprawa twarda - Wydawnictwo Libra. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2018 r. Cena 35.50 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Stanisław Kryciński - autor m.in.:
Produkty podobne: