pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Bezmiar ptaków na płótnie utkany

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 302 s.
Wymiar: 220x305 mm
EAN: 9788382380583
ISBN: 978-83-8238-058-3
Data: 2022-12-12
139.76 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

"Żuraw ma niezwykle doniosłe znaczenie w kulturze chińskiej - w szczególności zaś żuraw mandżurski, symbolizujący długowieczność, pomyślność oraz elegancję. Często łączony jest z taoistycznymi nieśmiertelnymi, stąd jego inna nazwa - nieśmiertelny żuraw (xianhe)".

Sztuka chińska to sztuka niezwykle barwna, bogata w szczegóły, a także przesycona symboliką. Zaprezentowane w niniejszym albumie przykłady drobiazgowego haftu ludowego to propozycja nie tylko dla czytelników pragnących prześledzić technikę powstawania arcydzieł sztuki hafciarskiej. To również wyjaśnienie symboliki związanej z różnymi zwierzętami - zwłaszcza z gatunkami ptaków - oraz roślinami, kamieniami i innymi elementami przyrody.

Album Bezmiar ptaków na płótnie utkany jest prawdopodobnie pierwszą próbą tak obszernego przedstawienia sztuki chińskiego haftu polskim czytelnikom. Prezentacja haftowanych ekranów pełniących funkcje użytkowe i dekoracyjne stanowi punkt wyjścia do dogłębnego wyjaśnienia kontekstów kulturowych leżących u podstaw chińskiej sztuki ludowej. Warto pamiętać, że jest to sztuka wciąż żywa - zainteresowanie folklorem w Chinach nie słabnie, czego dowodem jest niniejsza praca, tematycznie zahaczająca również o filozofię, estetykę czy antropologię.

Książka "Bezmiar ptaków na płótnie utkany" - oprawa miękka - Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka posiada 302 stron i została wydana w 2022 r. Cena 139.76 zł. Zapraszamy na zakupy!