pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Armia rzymska od cesarza Galiena do początku bizantyjskiej organizacji...
Tytuł książki:

Armia rzymska od cesarza Galiena do początku bizantyjskiej organizacji temowej

Autor książki:

Robert Grosse

Dane szczegółowe:
Wydawca: Napoleon V
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 243 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788378894032
ISBN: 978-83-7889-403-2
Data: 2015-11-12
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Belizariusz wódz Bizancjum
Belizariusz wódz Bizancjum 36.74 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Hannibal. Chmury wojny
Hannibal. Chmury wojny 40.14 zł pozycja dostępna!

Armia rzymska od cesarza Galiena do początku bizantyjskiej organizacji temowej - Robert Grosse - opis książki:

Minął czas, kiedy w historii wojskowej okresu Cesarstwa dopatrywano się stale postępującego upadku starorzymskich instytucji. Przeciwnie, musimy doszukiwać się w niej dwóch zdecydowanie różnych epok, z których każda miała swój okres rozkwitu i upadku. Początek pierwszego okresu i jednocześnie jego rozkwit wiąże się ściśle z imieniem wielkiego Augusta, a jej pozornie beznadziejny upadek rozpoczyna się wraz ze strasznymi ciosami, które Septymiusz Sewer i jego zwyrodniały syn Karakalla zadali porządkowi organizacyjnemu armii, stworzonemu z takim mozołem przez ich poprzedników. Druga epoka przeżywała swój rozkwit każdorazowo, gdy armie rzymskie pod wodzą kolejnych niezrównanych cesarzy-żołnierzy poczynając od Aureliana, a kończąc na czasach Juliana Apostaty odnosiły zwycięstwa na wszystkich granicach imperium. Za okres upadku będziemy uznawać, pomimo wszystkich sukcesów militarnych, epokę Justyniana, którego odziały najemne w porównaniu z iliryjsko-germańskimi elitarnymi formacjami Dioklecjana i jego współcesarza, wypadają nader niekorzystnie pod względem jakości i dyscypliny.

Za moment schyłkowy tej epoki upadku przyjąć możemy wydarzenie, które wyryło się głęboko w historii VII wieku po Chr., a mianowicie najazd Arabów. Zmuszony w obliczu tej inwazji cesarz Herakliusz (610-640) zreorganizował cały Wschód według zasad, które już w VI wieku przyjęły się w zagrożonych prowincjach zachodnich. W ten sposób powstała organizacja temowa.

W jej wyniku cała administracja, także cywilna, podporządkowana została strukturom wojskowym. Oznaczało to "militaryzm" w najbardziej ekstremalnej formie, a jednocześnie radykalne zerwanie z dioklecjańsko-konstantyńskim porządkiem, którego główną cechą było konsekwentne oddzielanie władzy cywilnej od wojskowej. Organizacja temowa dała początek nowej epoce w historii rzymskiej wojskowości, epoce, która podobnie jak inne miała swój wzlot, rozkwit i upadek. Jej apogeum przypadło za rządów Nikefora Fokasa (963-969), Jana Tzimiskesa (969-976) i Bazylego Bułgarobójcy (976-1025), jej upadek został zaś wywołany buntem biurokracji cywilnej skierowanej przeciwko władzy wojskowej.

Książka „Armia rzymska od cesarza Galiena do początku bizantyjskiej organizacji temowej” - oprawa miękka - Wydawnictwo Napoleon V. Książka posiada 243 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Robert Grosse - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Franciszek I Walezjusz - okładka książki
Franciszek I Walezjusz Francis Hackett
Hitler-Jugend na Dolnym Śląsku - okładka książki
Hitler-Jugend na Dolnym Śląsku 1933-1945 Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban