pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Archiwum parafialne w teorii i praktyce
Tytuł książki:

Archiwum parafialne w teorii i praktyce

Autor książki:

ks. Robert R. Kufel

Dane szczegółowe:
Wydawca: PDN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 124 s.
EAN: 9788396032911
ISBN: 978-83-9603-291-1
Data: 2021-03-03
21.70  29.90  8.2 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Ze wstępu: Każda parafia diecezjalna i zakonna posiada własne archiwum, w którym gromadzi akta spraw zakończonych, wynikających z prowadzonej działalności duszpasterskiej (archiwum bieżące). W niektórych archiwach parafialnych można znaleźć jeszcze cenne archiwalia z przeszłości, np. dokumenty pergaminowe, dawne księgi metrykalne, starodruki (archiwum historyczne).

Archiwa parafialne są wyjątkowe i nie da się ich zamknąć w określonych ramach, a tym bardziej obwarować sztywnymi zasadami i regułami. Wynika to nie tylko z samej istoty parafii, będącej jedną i niepowtarzalną administracyjną cząstką Kościoła powszechnego.

Każda diecezja i każda prowincja zakonna - oprócz zastosowania powszechnych norm prawa kanonicznego - ustala własne przepisy i kieruje się w lokalnej wspólnocie kościelnej wypraktykowanymi zwyczajami funkcjonowania archiwum parafialnego. Z tego powodu nie ma jednego, uniwersalnego podręcznika dotyczącego prowadzenia archiwum parafialnego, który byłby obowiązujący w całym Kościele katolickim.

Niniejsze opracowanie nie rości sobie tak wysokich aspiracji. Celem opracowania jest przedstawienie duszpasterzom, którzy wcale nie muszą być archiwistami znającymi się biegle na archiwistyce, zebranych norm prawa kanonicznego i przepisów partykularnych w zakresie archiwum parafialnego.

Ktoś może zarzucić autorowi: Po co tyle teorii, skoro wszystkiego i tak nie da się zastosować w parafii To prawda, lecz jeśli tylko jakąś część tej teorii uda się wprowadzić w czyn, to będzie z pożytkiem dla archiwum i jego zasobu. Wiedza pomoże praktyce. Niniejsze opracowanie ma charakter konkretnej pomocy dla duszpasterzy, którzy często zostają sami na polu archiwalnym. Nie narzuca im niczego, lecz konkretnie proponuje, jak można prowadzić archiwum z pożytkiem dla duszpasterza, parafii i Kościoła.

Książka "Archiwum parafialne w teorii i praktyce" - ks. Robert R. Kufel - oprawa miękka - Wydawnictwo PDN. Książka posiada 124 stron i została wydana w 2021 r. Cena 21.70 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
ks. Robert R. Kufel - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Prymas Tysiąclecia. Kardynał Stefan - okładka książki

Prymas Tysiąclecia. Kardynał Stefan Wyszyński

Małgorzata Pabis, Izabela Kozłowska
Produkty podobne:
Monastica Polonorum Fontes et Studia. - okładka książki

Monastica Polonorum Fontes et Studia. Tom 1

Andrzej M. Wyrwa, Rafał Witkowski (red.)