pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Apteka pod Orłem. Przewodnik
Książki »
książka:

Apteka pod Orłem. Przewodnik

Dane szczegółowe:
Producent: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rok wyd.: 2009
Ilość stron: 32 s.
Data: 2010-04-28
Cena wydawcy: 10.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Kieszonkowy przewodnik. Kraków
Kieszonkowy przewodnik. Kraków od środka 16.18 zł pozycja dostępna!

Apteka pod Orłem. Przewodnik - Anna Pióro - opis książki:

Apteka "Pod Orłem” z siedzibą w Podgórzu przy placu Zgody 18 (dziś plac Bohaterów Getta) była jedyną apteką funkcjonującą w getcie krakowskim. Jej właściciel, Tadeusz Pankiewicz, który nie był Żydem, podjął decyzję o pozostaniu w getcie i pomaganiu jego mieszkańcom. Jego apteka była nie tylko punktem pomocy medycznej, ale także schronieniem dla poszukiwanych, miejscem odbioru szmuglowanej żywności, skrzynką kontaktową ze światem poza murami, "ambasadą, reprezentującą świat swoiście wolny w obmurowanym i zakratowanym mieście”. Obecnie w siedzibie dawnej apteki, a dziś filii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieści się wystawa stała poświęcona zagładzie Żydów krakowskich oraz roli apteki w codziennym życiu mieszkańców getta.
Apteka pod Orłem. Przewodnik przedstawia historię apteki od początków jej istnienia, czyli od 1909 roku, poprzez jej dzieje w okresie drugiej wojny światowej, losy powojenne apteki i Pankiewicza, aż do czasów współczesnych. Informuje o rozkładzie przestrzennym pomieszczeń aptecznych i funkcji, którą pełniły w czasie funkcjonowania getta. Opowiada o zagładzie Żydów krakowskich: o stopniowym wykluczaniu ich ze społeczności mieszkańców, zamknięciu w obmurowanej dzielnicy, transportach do obozów zagłady, tragicznej likwidacji getta i losach więźniów w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Przewodnik zawiera zbiór fotografii archiwalnych oraz zdjęcia współczesne pozwalające zorientować się w porządku wystawy oraz topografii dawnej apteki.

Książka „Apteka pod Orłem. Przewodnik” - Wydawnictwo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Książka posiada 32 stron i została wydana w 2009 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce ""
Anna Pióro - autor m.in.: