pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku

Autor książki:

Witold Repetowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788380498150
ISBN: 978-83-8049-815-0
Data: 2019-02-13
26.20 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Od 2003 roku Irak kojarzy się z permanentną wojną. Gdy w 2014 roku przy niemal zerowym oporze armii irackiej dżihadyści zajęli Mosul i Tikrit, podniosły się liczne głosy, że Irak jako państwo jest już skończony, a rozpad na trzy regiony kontrolowane przez Kurdów, szyitów i sunnitów - pewny.

W 2017 roku sytuacja wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Armia iracka stała się silna i wyparła Państwo Islamskie z Mosulu, a Kurdowie - nawet pomimo przeprowadzenia referendum niepodległościowego - nie zdecydowali się na secesję. Sytuacja w Iraku zaczęła się poprawiać, choć nie zawsze chciano to dostrzec za granicą.

Witold Repetowicz, znany dziennikarz i specjalista do spraw Bliskiego Wschodu, przez lata podróżował po Iraku, by poznać wszystkich liczących się graczy. Był na linii frontu z szyickimi milicjami Haszd asz-Szaabi, w Nadżafie, religijnym centrum szyitów, przyjął go sam mardża Muhammad Sa id al-Hakim. Spotykał się też z turkmeńskimi uchodźcami z Niniwy i jako pierwszy zachodni dziennikarz pojawił się w wyzwolonej od dżihadystów starożytnej Hatrze.

"Allah akbar" to nie tylko opowieść o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu, lecz także próba zmierzenia się z fałszywym obrazem Iraku - państwa, zdaniem Zachodu, sztucznego i skazanego na wojnę, gdzie na każdym rogu czai się terrorysta, szyici i sunnici skaczą sobie do gardeł, a między zniszczonymi budynkami przejeżdżają pancerne wozy stacjonujących wojsk.

Książka "Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku" - Witold Repetowicz - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2019 r. Cena 26.20 zł. Zapraszamy na zakupy!