pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Akty cechów wileńskich 1495-1759

Autor książki:

Henryk Łowmiański, Maria Łowmiańska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wyd.: 2006
Oprawa: twarda
Ilość stron: 320 s.
Wymiar: 210x297 mm
EAN: 9788371775208
ISBN: 83-7177-520-2
Data: 2007-06-25
Cena wydawcy: 98.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dzieło Akty cechów wileńskich 1495-1759 stanowi doskonały przykład trafności starodawnej konstatacji habent sua fata libelli. Druk tego wydawnictwa źródtowego, zawierającego materiaty zebrane i przygotowane do edycji w międzywojennym Wilnie przez prof. Henryka Łowmiańskiego przy współudziale Jego malżonki dr Marii Łowmiańskiej i prof. Stanisława Kościałkowskiego, zostat przerwany w 1939 r. z powodu wybuchu wojny. Z zaplanowanych dwóch tomów został wydrukowany tom pierwszy i znaczna część drugiego. Zachowało się niewiele egzemplarzy: bez oprawy, karty tytułowej, wstępu i indeksów. Posiadają je niektóre biblioteki w Polsce oraz w Wilnie.
Nieuwzględniane (do niedawna) w bibliografiach dzieto, znane jedynie w wąskim gronie specjalistów, pozostaje w zapomnieniu. Ci, którzy wykorzystywali je w badaniach bądź przynajmniej się z nim zapoznali, zgodnie stwierdzają jego wielką wartość naukową. "Każdy, kto je zna — pisat prof. Leonid Żytkowicz — łatwo pojmie, jakich wymagało ono poszukiwań archiwalnych, a ponadto wiele precyzyjnej i wnikliwej pracy". Podobnie wypowiadali się uczeni litewscy, jak Zigmantas Kiaupa, który podkreślił, iż Akty to publikacja "imponująca objętościowo, ale także najwyższym poziomem edytorskim".
Granice czasowe wydawnictwa obejmują z górą 250 lat — od powstania w Wilnie pierwszych cechów (ztotników i krawców w 1495 r.) po rok 1759. Zamiarem wydawców byto zamknięcie dzieła na roku 1795, co zostato uniemożliwione przerwaniem edycji. W wydawnictwie zebrane zostały w komplecie — podane in extenso lub w regestach — drukowane wcześniej akta cechowe wileńskie. Jednak znakomitą większość zawartych w nim materiatów stanowią źródła wcześniej nie publikowane. Zostały one zebrane w wyniku bardzo starannej kwerendy, która objęła te wszystkie archiwa na terenie ówczesnej Polski, o których uzyskano wiadomość, że mają lub mogą posiadać źródła do dziejów cechów wileńskich.

Książka "Akty cechów wileńskich 1495-1759" - Henryk Łowmiański (red.), Maria Łowmiańska - oprawa twarda - Wydawnictwo Poznańskie. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2006 r.