pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
audiobook:

Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

Dane szczegółowe:
Wydawca: NOWIK
Rok wyd.: 2012
Rodzaj nośnika: twarda
EAN: 9788362687244
Data: 2012-09-05
21.69 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis audiobooka:

Wydanie audio książki Operacja Lawina . Dzieje przemilczanej zbrodni UB.

Książka Operacja Lawina . Dzieje przemilczanej zbrodni UB to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy co najmniej 158 osób , partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia , z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód - i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa.

Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego , ps. Bartek, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez władzę narodowego święta.

Książka, wysoko oceniona przez historyków, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Lektura książki przypomina, jak wyglądało umacnianie władzy ludowej, czasy, gdy prawda była niebezpieczna - mówi o Śląskim Katyniu , wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Cynizm siepaczy UB i NKWD starannie zacierających ślady dokonanych czynów przerasta wszelkie wyobrażenia - dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych, hołd złożony ich pamięci. Maciej T. Nowak (ur. 21 maja 1976 r.) jest absolwentem politologii Uniwersytetu Opolskiego, od ponad 10 lat dziennikarzem. Pracował w Gazecie Wyborczej, Nowej Trybunie Opolskiej i na stanowisku sekretarza redakcji w dzienniku Polska The Times Gazeta Opolska. Pasjonuje go historia najnowsza, zajmował się tematyką prawną i kryminalną, ale nieobce były mu także inne zagadnienia: w 2011 r. wydał książkę Ten gitarowy huk. Historia zespołu TSA. Obecnie w Radiu Opole prowadzi audycję Loża radiowa.

Audiobook „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” - oprawa twarda - Wydawca: NOWIK. Cena 21.69 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.