pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
reprint, reprodukcja:

Pamiętniki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 20 s.
Wymiar: 330x450 mm
EAN: 9788361889847
ISBN: 978-83-61889-84-7
Data: 2015-04-24
89.52  92.00  2.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jan Nepomucen Lewicki (1795 - 1871) polski malarz, grafik, litograf, fotograf. Jako dziecko rodziców niezamożnych, ucząc się w krakowskim Wydziale Sztuk Pięknych u Józefa Brodowskiego, pracował równocześnie w zakładzie litograficznym Piotra Wyszkowskiego. Młoda krakowska litografia była wtedy rzemiosłem reprodukcyjnym, mogła zapewnić utrzymanie a przy okazji była dobrą szkołą plastyki. W roku 1825 Lewicki przeniósł się do Warszawy na naukę u Kretlowa. U niego studiował sztycharstwo, litografię u Mintera. W 1829 roku w Warszawie spotkał Seweryna Oleszczyńskiego, dyrektora Litografii Banku Polskiego. Oleszczyński poznał się na zdolnościach młodego grafika, gdyż zaproponował mu etatowe stanowisko w Litografii Banku za rocznym wynagrodzeniem 300 zł. Tam dostarczał litografii do pisma "Kolumb", wydawanego przez Michała Dembińskiego. Po wybuchu powstania, jako utalentowany już grafik, porzucił plastykę i zaciągnąwszy się do 8 pułku piechoty liniowej, odbył z nim całą kampanię. Po klęsce poszedł w tułaczkę. Przebywał w Strasburgu, potem w Nancy, a w roku 1840 osiadł na dłużej w Paryżu i tam obrazami olejnymi, a także rycinami na miedzi, stali, drzewie i kamieniu służył jak umiał narodowej sprawie.

Zbiorem, który do dzisiaj zapewnia mu głośne imię w dziejach polskiej grafiki ilustracyjnej są miedziorytowe ryciny w formacie dużego folio do Pamiętników Paska. Pracę tę (po wykonaniu 16 tablic) przerwał na skutek wyjazdu do Portugalii. W mniejszym formacie, w uproszczonej treści i w litografii powtórzono ją w wydaniu książkowym Lachowicza z roku 1861. Ogromne, miedziorytowe tablice z ilustracjami do Paska zawierają tekst i rysunki wycięte razem w metalu. Rysunków jest na każdej tablicy bardzo wiele. Całość nadaje się do starannego studiowania, nie do oglądania. Patrzeć na nią trzeba nieraz ze szkłem powiększającym. Ale należy uszanować trud dziesięciu lat. Znowu pamiętać musimy, że była to praca emigracyjna. Jowialne opowiadania cynicznego szlachcica stały się dla Lewickiego tchnieniem polskości. Z całym poświęceniem starał się przetłumaczyć tekst siedemnastowieczny na plastykę. I dziś szukając realiów do Paskowych czasów, możemy sięgnąć do tych ciężkich kart Lewickiego.

Reprint, reprodukcja „Pamiętniki” - oprawa miękka - Wydawca: Wydawnictwo Graf-ika. Cena 89.52 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Jan Chryzostom Pasek - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Z pamięci - okładka książki

Z pamięci

Maria Iwaszkiewicz
Trzy pamiętniki. Żelazny Edmund. - okładka książki

Trzy pamiętniki. Żelazny Edmund. Edward Taraszkiewicz....

Andrzej T. Filipek, Bożena Janocińska (red.)
Wspomnienia ochotnika 1920 - okładka książki

Wspomnienia ochotnika 1920

Jędrzej Giertych
Wojnę szatan spłodził. Zapiski - okładka książki

Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Pamiętniki - okładka książki

Pamiętniki

Władysław Mickiewicz
Produkty podobne:
W domu i w świecie - zdjęcie reprintu, mapy

W domu i w świecie

Maria Konopnicka
Szczęśliwy światek - zdjęcie reprintu, mapy

Szczęśliwy światek

Maria Konopnicka
Album Lubelskie - okładka książki

Album Lubelskie

Adam Lerue
Z naszej przyrody - okładka książki

Z naszej przyrody

Bohdan Dyakowski